ΕΛΠΙΔΕΣ… ΝΑ ΤΙΣ ΠΙΕΙΣ ΣΤΟ ΠΟΤΗΡΙ!

0
505
Μεγάλη νίκη πήρε η Εθνική ομάδα των Ελπίδων καθώς σκόρπισε την αντίστοιχη της Σουηδίας με 5-1, για τον 7ο προκριματικό όμιλο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος 2013/15. Το σκορ μάλιστα μοιάζει τιμητικό για τους Σουηδούς καθώς η Ελλάδα είχε ευκαιρίες και για άλλα τέρματα.
Η ομάδα του Κώστα Τσάνα έδειξε από την αρχή τις διαθέσεις της και μόλις στο 3′ μετά από προσπάθεια και σουτ του Μαυρία, ο Διαμαντάκος εκμεταλλεύτηκε την ασταθή απόκρουση του Κάλγκρεν και έκανε το 1-0. Στο 18′ οι πρωταγωνιστές του πρώτου γκολ άλλαξαν ρόλους, με τον Διαμαντάκο να κάνει την κεφαλιά, τον Σουηδό τερματοφύλακα να μην μπορεί να αποκρούσει σταθερά και τον Μαυρία με πλασέ στην κενή εστία να κάνει το 2-0. Οι Σουηδοί αντέδρασαν, και στο 37′ μετά από ιδανική αντεπίθεση και σουτ από τη μεγάλη περιοχή, μείωσαν σε 2-1 με σκόρερ τον Ισάκ. Όμως η ανωτερότητα των Ελλήνων συνεχίστηκε και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μαυρίας κέρδισε το πέναλτυ και την αποβολή του Κάλγκρεν. Ο αρχηγός Ποτουρίδης από την άσπρη βούλα έγραψε το 3-1, σκορ που έκλεισε το πρώτο ημίχρονο.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε και πάλι με γκολ για την Ελλάδα όταν στο 47′ μετά από πάσα του Διαμαντάκου στον Κολοβό ο τελευταίος από το ύψος της μικρής περιοχής έκανε το 4-1. Στο 52′ το δοκάρι σταμάτησε τον Γιαννιώτα από το να μπει και αυτός στον πίνακα τον σκόρερ. Στο 88′ ο Καρέλης κράτησε το καλύτερο για το φινάλε πετυχαίνοντας με μονοκόμματο σουτ, μετά από σέντρα του Κίτσιου το τελικό 5-1.
Με τη νίκη αυτή το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έφτασε τους 9 βαθμούς ισοβαθμώντας στην δεύτερη θέση, έχοντας και ένα ματς λιγότερο, με την Πολωνία την οποία θα αντιμετωπίσει την Τρίτη 19 Νοεμβρίου στην Κρακοβία.

ΕΛΛΑΔΑ: Διούδης, Κίτσιου, Ποτουρίδης, Μπουγαΐδης, Τριανταφυλλόπουλος, Λαγός, Μπουχαλάκης (78΄ Σιώπης), Κολοβός, Μαυρίας, Γιαννιώτας (61΄ Καρέλης), Διαμαντάκος (69΄ Βέλλιος)