Grande Italia!

0
840

Στο Σταντ Ντε Φρανς της Γαλλιάς, Ισπανία και Ιταλία συγκρούστηκαν με έπαθλο μια θέση στα προημιτελικά. Η Σκουάντρα Ατζούρα πραγματοποίησε εκπληκτική εμφάνιση και κατάφερε να αποκλείσει την προηγούμενη Πρωταθλήτρια Ευρώπης χάρη στα γκολ των Κιελίνι και Πελέ. Αντίπαλοι της ομάδας του Κόντε στην επόμενη φάση θα είναι οι Γερμανοί.

Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε ήταν καλύτερη και για τουλάχιστον μία ώρα αγώνα ήταν κυρίαρχος στον αγωνιστικό χώρο. Η κυριαρχία της  θα μπορούσε να της αποφέρει και δεύτερο γκολ από νωρίς, κάτι που δεν έγινε, έτσι στη συνεχεία προτιμήθηκε η προσήλωση στην άμυνα.

Στα πρώτα λεπτά η Ιταλία κυριάρχησε, απείλησε με τους Γκρατσιάνο Πελέ και Έντερ, χωρίς σοβαρές όμως τελικές προσπάθειες. Στο 8ο λεπτό σημειώθηκε η πρώτη πραγματικά σπουδαία ευκαιρία.

Από εκτέλεση φάουλ του Αλεσάντρο Φλορέντσι ο Γκρατσιάνο Πελέ πήρε την κεφαλιά και ο Νταβίντ Ντε Χέα χαμηλά στην αριστερή του γωνία απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Τρία λεπτά αργότερα ο Τούρκος διαιτητής έδωσε φάουλ σε προσπάθεια του Εμανουέλε Τζακερίνι για ψαλιδάκι με την μπάλα να χτυπά στο δοκάρι.

Δύο σέντρες του Ματία Ντε Σίλιο στο 25′ και στο 29′ προκάλεσαν ταραχή στην ισπανική άμυνα, με τον Παρόλο να αστοχεί με κεφαλιά μετά την πρώτη και τον Σέρχιο Ράμος να “φλερτάρει” με το αυτογκόλ στην δεύτερη.

Τελικά η Ιταλία λυτρώθηκε στο 33′, με την κυριαρχία της να αποφέρει καρπούς και τον Τζόρτζιο Κιελίνι να ανοίγει το σκορ. Ο Έντερ εκτέλεσε απευθείας φάουλ λίγο έξω από την περιοχή, ο Ντε Χέα απέκρουσε, αλλά οι αμυντικοί του είχαν αδρανήσει, με τον Τζακερίνι να μην καταφέρνει από κοντά να πλασάρει, αλλά στη συνεχεία ο Κιελίνι βρήκε τη μπάλα στέλνοντας τη στα δίχτυα των Φούριας Ρόχας.

Λίγο έλειψε η Ιταλία να πετύχει και δεύτερο γκολ στο πρώτο ημίχρονο, καθώς στο 45′ ο Νταβίντ Ντε Χέα απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Εμανουέλε Τζακερίνι σε εξαιρετική αντεπίθεση.

Η πρώτη  καλή ευκαιρία της Ισπανίας ήρθε στο 49′, όταν ο Μοράτα πήρε την κοντινή κεφαλιά, αλλά η μπάλα πήγε πάνω στην αγκαλιά του Τζανλουίτζι Μπουφόν που μπλόκαρε.

Ο Νταβίντ Ντε Χέα στο 55′ κράτησε ζωντανή την Ισπανία, καθώς σταμάτησε τον Έντερ σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ, στο οποίο ο παίκτης της Ίντερ βγήκε μετά από φανταστική πάσα του Γκρατσιάνο Πελέ με “τακουνάκι”.

Από το 60′ και έπειτα η Ισπανία είχε σχεδόν διαρκώς την μπάλα, η κατοχή έφτανε τα επίπεδα του 70%, αλλά δεν ήρθε η καλή τελική προσπάθεια που θα νικούσε τον Μπουφόν. Στο 89΄ ο Μπουφόν έδειξε για ποιο λόγο θεωρείται ο καλύτερος τερματοφύλακας της τελευταίας εικοσαετίας, καθώς έσωσε την Ιταλία από την ισοφάριση, αποκρούοντας το κοντινό πλασέ του Πικέ.

Στο 91ο λεπτό η σεμνή τελετή έλαβε τέλος, με την Ιταλία στην αντεπίθεση να πετυχαίνει και δεύτερο γκολ. Ο Γκρατσιάνο Πελέ διαμόρφωσε το τελικό 2-0 από κοντά, ύστερα από ασίστ του Ντε Σίλιο.

ΙΤΑΛΙΑ (3-5-2): Μπουφόν, Μπαρτζάλι, Μπονούτσι, Κιελίνι, Ντε Ρόσι (53′ Τιάγκο Μότα), Παρόλο, Τζακερίνι, Φλορέντσι (84′ Νταρμιάν), Ντε Σίλιο, Έντερ (82′ Ινσίνιε), Γκρατσιάνο Πελέ.

ΙΣΠΑΝΙΑ: Ντε Χέα, Χουάνφραν, Πικέ, Σέρχιο Ράμος, Τζόρντι Άλμπα, Μπουσκέτς, Φάμπρεγας, Ινιέστα, Νταβίντ Σίλβα, Νολίτο (46′ Αντούριθ) (81′ Πέδρο), Μοράτα (70′ Λούκας Βάθκεθ).