(Χ)ΑΜΟΓΕΛΑΣΑΝ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΟΙ ΕΦΗΒΟΙ ΤΩΝ ΑΡΚΤΟΥΡΩΝ

0
161

Σε ένα ματς με πολλές μονομαχίες, οι δύο τελευταίοι της βαθμολογίας, Αρκτούροι Ζωγράφου και Αίας Παλλήνης, αναδείχθηκαν ισόπαλοι 3-3 στο παιχνίδι για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος εφήβων που διεξήχθη στο δημοτικό στάδιο του Γουδή.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να κάνουν αισθητή την παρουσία τους με δύο καλά σουτ, στο 3ο και στο 5ο λεπτό αντίστοιχα. Ο Αίας, ωστόσο, ήταν αυτός που χαμογέλασε πρώτος καθώς στο 6ο λεπτό ο Λιακόπουλος σούταρε ωραία για να πετύχει το 0-1. Από εκείνη τη φάση κι έπειτα, οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, απειλώντας με αρκετά σουτ την εστία του Παπούλια. Παρόλα αυτά, στο 19’, ο Αγιανκατζόγλου κινήθηκε κεντρικά, σούταρε, ο Κατής απέκρουσε και στην επαναφορά ο Μπακούρος «έγραψε» το 1-1. Ένα λεπτό μετά, ο Αίας κέρδισε δεκάμετρο πέναλτι, έπειτα από το έκτο φάουλ των γηπεδούχων, με τον Καδά ωστόσο να σημαδεύει το δοκάρι. Οι φιλοξενούμενοι πίεζαν για το 1-2, το οποίο τελικά επιτεύχθηκε στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, έπειτα από σουτ του Βλάχου που κόντραρε στον Γαλανό.

Το δεύτερο ημίχρονο βρήκε τους φιλοξοενούμενους να χάνουν την πρώτη τους ευκαιρία να κάνουν τρία τα τέρματά τους, μόλις στο 26ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι, όμως, αμέσως ισορρόπησαν και πίεσαν για την ισοφάριση η οποία τελικά ήρθε στο 35ο λεπτό. Οι Αρκτούροι κέρδισαν φάουλ, ο Γαλανός ανέλαβε την εκτέλεση και με δυνατό σουτ, το οποίο κόντραρε στο τείχος, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-2. Η χαρά των γηπεδούχων κράτησε μόνο πέντε λεπτά, καθώς έπειτα από εξαιρετική συνεργασία μεταξύ Βενετού και Λιακόπουλου, ο τελευταίος διαμόρφωσε το 2-3. Από εκεί και πέρα, όλα έδειχναν πως ο Αίας θα φύγει με τους 3 βαθμούς καθώς είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού. Στο τελευταίο λεπτό όμως, ο Γαλανός, έπειτα από κακή αντίδραση της άμυνας, έκανε εξαιρετικό πλασέ, πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ αλλά και το τελικό 3-3.

Έτσι λοιπόν,οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν τον πρώτο τους βαθμό στο πρωτάθλημα, έχοντας μάλιστα μόλις έξι παίκτες στην σημερινή αποστολή τους και από την άλλη, ο Αίας σίγουρα θα τα βάλει με τον εαυτό του καθώς έχασε τη νίκη μέσα από τα… πόδια του.