Χουάν Ραμόν Ρότσα: «Να δω παιδιά από την Ακαδημία στον Παναθηναϊκό»

0
557

Σε ένα εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός βάζοντας δύο γκολ και χάνοντας αρκετές ευκαιρίες για να «καθαρίσει» τον αγώνα για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League με τον Αστέρα Τρίπολης στη Λεωφόρο κατάφερε να μείνει πρώτος στη βαθμολογία αφού κατάφερε να νικήσει με 3-1 τον Αστέρα.

Σε συνέντευξη που πήραμε αποκλειστικά από τον κ. Χουάν Ραμόν Ρότσα αμέσως μετά το νικηφόρο παιχνίδι με αντίπαλο τον Αστέρα , ο παλαίμαχος ποδοσφαιριστής του Παναθηναϊκού και πρώην προπονητής της ομάδας αφού επέστρεψε μετά από ένα μικρό χρονικό διάστημα ξανά στην ομάδα δήλωσε τα εξής ρωτώντας τον να μας πει δύο λόγια για το παιχνίδι με τον Αστέρα και αυτός μας είπε:

«Ο Παναθηναϊκός στο πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ καλός και θα μπορούσα να έχει τελειώσει νωρίτερα το παιχνίδι εάν εκμεταλλευόταν τις ευκαιρίες που του δόθηκαν. Το ματς θα μπορούσε να έχει λήξει με μεγαλύτερο σκορ από το 3-1. Ο Παναθηναϊκός μπήκε λίγο μουδιασμένος στο δεύτερο ημίχρονο, ίσως να του βγήκε και η κούραση από την προσπάθεια που έκανε στο Βίγκο και να πίστεψε πως το παιχνίδι είχε τελειώσει. Όμως δεν έγινε έτσι και παραλίγο να το πληρώσει ακόμα και όταν έμεινε με δέκα παίκτες ο Αστέρας. Τελικά νίκησε και αυτό που έχει σημασία τώρα είναι οι βαθμοί της νίκης».

Σε ερώτησή μας για το αν θα μπορούσαν να μπουν σε αυτή την πρώτη ομάδα του Παναθηναϊκού και κάποια παιδιά από τις ακαδημίες, μας απάντησε ότι:

« Είναι αλήθεια ότι φέτος ο Παναθηναϊκός δεν έχει στην πρώτη ομάδα πολλά παιδιά από την ακαδημία και ιδιαίτερα μικρούς Έλληνες παίκτες. Το θέμα αυτό είναι όμως του προπονητή και αυτός είναι που αποφασίζει ποια παιδιά από την ακαδημία θα παίξουν στην πρώτη ομάδα και αν έχουν τις δυνατότητες να ανταπεξέλθουν στις ανάγκες της πρώτης ομάδας και αν ταιριάζουν στο στυλ παιχνιδιού που έχει επιλέξει ο προπονητής η ομάδα να παίζει. Θα ήθελα πάντως να δω κάποια παιδιά από την Ακαδημία να παίζουν στην πρώτη ομάδα. Ελπίζω ότι στο μέλλον θα πάρουν ευκαιρίες και αυτά τα παιδιά».

Το φιλμ του αγώνα:

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 30ο δευτερόλεπτο της αναμέτρησης κατάφερε να αιφνιδιάσει τον αντίπαλό του κάνοντας το 1-0 με σουτ μέσα από την περιοχή με τον Μπέργκ ύστερα από ωραία συνεργασία με τον Λούντ. Ο Παναθηναϊκός έδειχνε να έχει πιάσει από το λαιμό τον αντίπαλό του και ο Αστέρας έδειχνε να τα έχει χαμένα από το γρήγορο γκολ που δέχτηκε. Ο Παναθηναϊκός όλο και ανέβαζε στροφές και «σφυροκοπούσε» την ομάδα της Αρκαδίας. Στο 38ο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου ο Γιαννούλης κάνει ανόητο πέναλντι στον Βιγιαφάνες και ο Λεντέσμα κάνει το 2-0 από την άσπρη βούλα. Με τον Παναθηναϊκό να μην αφήνει το πόδι από το γκάζι τέλειωσε το ημίχρονο στο 2-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο και μέχρι το 55ο λεπτό χωρίς να έχει συμβεί κάτι αξιοσημείωτο ο Φαρίνια αποβάλλεται από το παιχνίδι αφού έφτυσε εκτός φάσης τον Κουτρουμπή και ο διαιτητής Καλογερόπουλος του έδειξε την κόκκινη κάρτα. Και αντί ο Παναθηναϊκός να ανεβεί έχοντας και το αριθμητικό πλεονέκτημα και να τελειώσει από νωρίς το παιχνίδι έκατσε πάνω στο 2-0 νομίζοντας πως το παιχνίδι έχει τελειώσει. Ο Αστέρας όμως άρχιζε να ανεβαίνει και να παίρνει μέτρα στο γήπεδο παρότι έπαιζε με δέκα παίκτες. Και στο 65ο λεπτό κατάφερε να σκοράρει έπειτα από πέναλντι που καταλόγισε ο διαιτητής Καλογερόπουλος σε μαρκάρισμα μέσα στην περιοχή του Στιλ που έκανε ο Ιβανόφ στον Τσουκαλά την ώρα που σούταρε ανενόχλητος. Ο Ιωαννίδης εκτέλεσε την εσχάτη των ποινών και μείωσε σε 2-1. Ο Αστέρας έχασε μεγάλη ευκαιρία να φέρει στα ίσα τον αγώνα αλλά τελικά έχασε την μεγάλη ευκαιρία στο 70ο λεπτό με τον Τσιλιανίδη και τον Ζέκα να αποσοβεί το γκολ την τελευταία στιγμή πριν η μπάλα καταλήξει στα ανυπεράσπιστα δίχτυα. Έτσι αφού δεν έγινε το 2-2 έγινε το 3-1 που ήταν και το τελικό σκορ με σκόρερ τον Λεντέσμα όταν και εκτέλεσε εύστοχα το πέναλντι που κέρδισε ο Χούλτ όταν ανατράπηκε από τον Στανισάβλιεβιτς στο 88ο λεπτό μέσα στην περιοχή του Αστέρα. Έτσι έληξε το παιχνίδι , με τελικό σκορ 3-1 για τον Παναθηναϊκό που έμεινε μόνος πρώτος στη βαθμολογία με 10 βαθμούς και ο Αστέρας παρέμεινε με μηδέν βαθμούς στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Παναθηναϊκός (Αντρέα Στραματσόνι): Στιλ, Κουλιμπαλί (10’ Ρέις), Κουτρουμπής, Ιβανόφ (70’ Μολέντο), Χουλτ, Ζέκα, Λεντέσμα, Ιμπάρμπο (78’ Εμποκού), Λουντ, Βιγιαφάνιες, Μπεργκ

Αστέρας Τρίπολης (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Κοσίσκι, Ίγκορ, Μπέρτος, Κουρμπέλης, Γιαννούλης,  Χαμντανί, Τσουκαλάς, Καλτσάς (61’ Στανισάβλεβιτς), Φαρίνια, Μάσα (46’ Τσιλιανίδης), Ιωαννίδης (75’ Γκοντό)