Το μέλλον… στον ΠΑΟΚ! Πρωταθλητής Super League K-15

0
565

Μεγάλος πρωταθλητής του πρωταθλήματος της Σούπερ Λιγκ Κ-15, αναδείχθηκε ο ΠΑΟΚ, καθώς επικράτησε με 1-0 του Ολυμπιακού στον τελικό, που έλαβε μέρος στα Περιβόλια.

Το νικητήριο γκολ του «Δικέφαλου του Βορρά», πέτυχε ο Δούμτσης στο 20ο λεπτό της συνάντησης, όταν το σουτ του Γκαργκαλατζίδη, απέκρουσε ο Νικοπολίδης και στην επαναφορά ο νεαρός παίκτης του ΠΑΟΚ, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Οι πλέον πρωταθλητές, ήταν καλύτεροι στα περισσότερα σημείου του παιγνιδιού και διαχειρίστηκαν σωστά το υπέρ τους αποτέλεσμα μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή, που τους βρήκε να ξεσπούν σε ξέφρενους πανηγυρισμούς.

Να σημειωθεί, πως οι »ερυθρόλευκοι» αγωνίστηκαν από το 74′ και μετά με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Καριμπίδη.

Λόγω κάποιων υβριστικών και χυδαίων συνθημάτων αμαυρώθηκε ο τελικός των παιδιών.Στο πρώτο ημίχρονο μετά το γκολ του Δούμτσης για τον ΠΑΟΚ στο 1-0, οι οπαδοί του Ολυμπιακού που βρίσκονται στο γήπεδο ξέσπασαν σε διαμαρτυρίες για οφσάιντ και συνέχισαν με υβριστικά συνθήματα γεγονός που προκάλεσε την αντίδραση του διαιτητή της αναμέτρησης, Γιώργου Γιαννουλάκη που διέκοψε το ματς για μερικά λεπτά προκειμένου να γίνουν συστάσεις από τα μεγάφωνα. Τελικά μετά από κάποια λεπτά, το ματς συνεχίστηκε κανονικά, ωστόσο μόνο τραγικό μπορεί να χαρακτηριστεί το γεγονός ότι σε έναν αγώνα με 15χρονα παιδιά, ακούστηκαν αυτά τα πράγματα.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ: Μαβίδης, Βουτσάς, Εφραιμίδης, Λύραντζης, Τσαούσης, Μανιώτης, Τσιγγάρας (46′ Κύρτσος), Χατζής (65′ Δουγέρης), Δούμτσης (78′ Κύρκου), Γκαργκαλατζίδης, Γαϊτανίδης

Ολυμπιακός: Νικοπολίδης, Μαργαρίτης (57′ Τσερκώνης), Ιτσκάρας (41′ Φυτόπουλος), Παπαδόπουλος Π., Ραμά, Βοϊλης, Γαλούπης, Κατσούκης (75′ Χατζηπαππάς), Σουράνης (Καριμπίδης), Τσιριγώτης, Νεοφυτίδης