ΤΟ ΔΟΚΑΡΙ ΕΚΡΙΝΕ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ

0
595

Έπρεπε να περάσουν 120 λεπτά για να δούμε τον νικητή. Δύο ομάδες που προσπάθησαν, μόχθησαν. Ειδικά η Ατλέτικο. Έβαλε την μπάλα κάτω, πάλεψε. Το γκολ που δέχτηκε μόλις στο 15΄ την πλήγωσε. Αλλά δεν την λύγισε. Μετά το αρχικό μούδιασμα ήταν αυτή που είχε την κατοχή, την πρωτοβουλία. Η Ρεάλ χτυπούσε στις αντεπιθέσεις σε όλη την διάρκεια του αγώνα. Είχε καταλάβει το βάρος της Ατλέτικο. Αμύνθηκε. Παρόλα αυτά πήρε το τρόπαιο. Έστω και αν χρειάστηκαν τα πέναλτι. Ας τα πάρουμε τα πράγματα όμως από την αρχή.

Την πρώτη κλασική ευκαιρία την έχασε η Ρεάλ. Μόλις στο 6΄ ο Μπέιλ εκτελεί φάουλ από πλάγια θέση, η μπάλα περνάει από όλους ο Κασεμίρο την βρίσκει, όμως αποκρούει ο Όμπλακ με τα πόδια. Ήταν η πρώτη από τις πολλές αποκρούσεις που έκανε. Στο 16΄ η Ρεάλ Μαδρίτης τιμωρεί. Έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Κρόος από αριστερά, ο Μπέιλ πιάνει την κεφαλιά προς τα πίσω και ο Ράμος αν και σε θέση οφσάιντ με προβολή στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Αυτό ήταν ότι έπρεπε για την ομάδα του Ζιντάν. Μετά το γκολ οπισχοθώρισε και περίμενε την Ατλέτικο. Έτσι έληξε το πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο  οι «ροχιμπλάνκος» στο 46΄ κέρδισαν πέναλτι. Το έκανε ο Πέπε πάνω στον Τόρες. Ο Γκριζμάν ανέλαβε την εκτέλεση, όμως το σουτ του πήγε στο οριζόντιο δοκάρι. Τυχερή η Ρεάλ. Στο 54΄ ο Σάβιτς δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Νάβας. Η Ρεάλ έβρισκε χώρους και στο 70 έχασε μοναδική ευκαιρία για το 2-0. Έπειτα από εξαιρετική αντεπίθεση ο Μόντριτς έβγαλε τετ α τετ τον Μπενζεμά, ο οποίος από την δεξιά πλευρά έστειλε την μπάλα πάνω στον Όμπλακ. Τεράστια απόκρουση. Στο 78΄ χάθηκε η μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα. Ο Όμπλακ νίκησε τον Ρονάλντο, και στην συνέχεια ο Μπέιλ αφού έκανε προσποίηση στον τερματοφύλακα σούταρε, όμως στο τέρμα υπήρχαν αμυντικοί της Ατλέτικο που έδιωξαν την μπάλα πριν αυτή καταλήξει γκολ. Στο 79΄ ο Χουαφράν με χαμηλή σέντρα πάρε βάλε βρήκε τον Καράσκο ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε με πλασέ να κάνει το 1-1. Όλα σε ισσοροπία λοιπόν. Ο τελικός οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί κάτι η κούραση, κάτι ο φόβος δεν άλλαξε κάτι. Ο τελικός στα πέναλτι. Ο πιο τυχερός, ο πιο ήρεμος θα το έπαιρνε.  Εκεί το δοκάρι του Χουανφράν έκρινε την ιστορία. Το κύπελλο γράφει επάνω το όνομα Ρεάλ Μαδρίτης.