Το αήττητο καλά κρατεί

0
437

Σε αγώνα για την 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος Κ20 της Superleague, που τελείωσε πριν από λίγο, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 2-0 του Πλατανιά στο γήπεδο των Μουρνιών Μινωταύρου στα Χανιά. Έτσι παρέμεινε αήττητος για 14ο συνεχόμενο παιχνίδι, ακολουθώντας θα λέγαμε τα χνάρια της αντρικής ομάδας, φτάνοντας παράλληλα τους 38 βαθμούς, 3 λιγότερους από τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ που όμως έχει και δύο ματς περισσότερα.

Το ματς: Στο πρώτο ημίχρονο σημειώθηκαν και τα δύο γκολ για τους ερυθρόλευκους, με τον Βρουσάϊ να ανοίγει το σκορ με σουτ στο 28′ μετά από σέντρα του Τσιμίκα. Το 2-0 έκανε με πλασέ από κοντά ο Μαγαρίτης στο 41′, έπειτα από σύγχυση στην άμυνα των γηπεδούχων. Έτσι οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με μαξιλαράκι ασφαλείας, που τους επέτρεψε να αντιμετωπίσουν χωρίς ιδιαίτερο άγχος το δεύτερο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Πειραιά δημιούργησε αρκετές φάσεις, με τον Κιρτζιαλίδη να χάνει δύο κλασικές ευκαιρίες στο 46′ και το 49′, ενώ ο σκόρερ του δεύτερου τέρματος, Μεγαρίτης, είχε δοκάρι στο 81′.

Ο τεχνικός του Ολυμπιακού, Βασίλης Βούζας, δήλωσε στο τέλος πως είναι ικανοποιημένος από την εμφάνιση κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, για να προσθέσει στη συνέχεια πως η ομάδα του συνεχίζει τον αγώνα, καθώς το πρωτάθλημα έχει πολύ δρόμο ακόμα και πως κάθε αντίπαλος χρειάζεται προσοχή.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ: Κασωτάκης, Τσατσαρώνης, Σταθινάκης, Μαραγκουδάκης, Ρουσσάκης Μ, Ζίκο, Κοκκάκης, Τσέλα, Καμπόσος, Ρουσσάκης Ε, Σκουλουδάκης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Κατσιμήτρος, Τόλι, Τσιμίκας, Βατουσιάδης, Νικολάου, Ρέτσος, Μανθάτης, Μεγαρίτης, Πλέγας (71′ Τσιλίκης), Βρουσαϊ, (80′ Κηπουρός),  Κιρτζιαλίδης (75′ Βάρκας).