Τελικος Euro 2012- «Εξαστεροι» Φουριος Ροχας

0
508

Το 8ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Σάλας έφτασε στο τέλος του. Για 39 λεπτά και 25 δευτερόλεπτα η Ρωσία κρατούσε με το ένα χέρι το 2ο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της ιστορίας της! Ωστόσο, υπολόγιζε χωρίς τον Σέρχιο Λοζάνο, ο οποίος 34 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του παιχνιδιού σκόραρε για τους Ισπανούς και πήγε το παιχνίδι στην παράταση.

Το πρώτο 5λεπτο κύλισε χωρίς τέρματα, με το σκορ να είναι 1-1 και να απομένουν 5 λεπτά ακόμη για να δούμε αν ο τελικός θα πήγαινε στην διαδικασία των πέναλτι. Ο Σέρχιο Λοζάνο έδωσε την απάντηση στο προηγούμενο ερώτημα. Με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, 2 λεπτά πριν το τέλος της παράτασης, έγραψε το 2-1 και έστειλε τους Φούριος Ρόχας στον 7ο ουρανό, η καλύτερα στον 6ο, καθώς τόσα είναι τα Ευρωπαϊκά τρόπαια που κατέχουν σε 8 συνολικά διοργανώσεις από το 1996. Το κερασάκι στην τούρτα για τους Πρωταθλητές Ευρώπης, για τέταρτη συνεχόμενη φορά, έβαλε κυριολεκτικά το τελευταίο δέκατο του δευτερολέπτου ο Ισπανός τερματοφύλακας, Λουίς Αμάδο, καθώς η εστία των Ρώσων ήταν άδεια ελαίου της προσπάθειάς τους να οδηγήσουν το παιχνίδι στα πέναλτι. Ο τελικός τελείωσε με το φωτεινό πίνακα να δείχνει το τελικό 3-1 υπέρ των Ισπανών, κερδίζοντας το 4ο συνεχόμενο τρόπαιο, και 6ο συνολικά στην ιστορία του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Σάλας. Για την ιστορία, το σκορ για τους Ρώσους άνοιξε 7 λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού, ο βραζιλιάνικης καταγωγής, Πούλα.

Στον τελικό της. παρηγοριάς, τον μικρό τελικό, ο οποίος διαδραματίστηκε λίγη ώρα πριν την έναρξη του μεγάλου τελικού, η μεγάλη νικήτρια ήταν η Ιταλία, η οποία επικράτησε με σκορ 3-1 της διοργανώτριας Κροατίας και κατέλαβε αυτή την τρίτη θέση στο 8o Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Σάλας του Ζάγκρεμπ.