ΤΑ ΑΝΕΤΡΕΨΕ ΟΛΑ ΣΤΟ 89′

0
325

Ο Ατρόμητος υποδέχτηκε στο γήπεδο του Ηφαίστου τον Πανιώνιο, για την 28η αγωνιστική Κ-20 για το πρωτάθλημα της Superleague.

Οι Περιστεριώτες κέρδισαν 3-2 με ανατροπή, την ομάδα του Πανιωνίου σε έναν φοβερό αγώνα αφού και οι δυο ομάδες έδωσαν μια εξαιρετική ποδοσφαιρική παράσταση, με αποτέλεσμα όσοι βρέθηκαν στο γήπεδο του Ηφαίστου να αποχωρήσουν με χαμόγελα, και περίσσια ικανοποίηση από το θέαμα που είδαν μέσα στο γήπεδο.

Ο Ατρόμητος μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι, καθώς στο 7′ έκανε την πρώτη καλή ευκαιρία στον αγώνα με ένα πολύ καλό σουτ του Μπαστάκου, αλλά ο Πολίτης είχε σωστή θέση και έσωσε την ομάδα του από το γκολ. Τέσσερα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι απείλησαν και πάλι με τετ-α-τετ του Μπαστάκου, αλλά ο πορτιέρο του Πανιωνίου με εξαιρετική προβολή είπε και πάλι όχι.

Στο 22′ σειρά να απαντήσουν στις ευκαιρίες πήραν οι φιλοξενούμενοι, με τον Καρκασίνα να πιάνει μια κεφαλιά μέσα στην μικρή περιοχή ύστερα από την σέντρα του Ιβάνοβ από τα δεξιά, αλλά η μπάλα κατέληξε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 28′ οι παίκτες του Δημήτρη Τερεζόπουλου απείλησαν και πάλι, αυτή την φορά  με τον Πρέντι να περνάει δυο παίκτες του Ατρομήτου και να  κάνει ένα δυνατό σουτ και τη μπάλα να καταλήγει άουτ.

Το 0-1 ωστόσο δεν άργησε να έρθει, καθώς στο 36′ ο Καρκασίνας πραγματοποίησε μια κάθετη μπαλιά στον Αρώνη, κι εκείνος με την σειρά του άνοιξε το σκορ για την ομάδα του. Στο 42′ ο Καρκασίνας από δημιουργός έγινε εκτελεστής, αφού εκμεταλλεύτηκε την  αδράνεια των γηπεδούχων και έκανε το 0-2 για τον Πανιώνιο.

Στην επανάληψη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Ατρόμητος πέτυχε γκολ στο 49′ με κεφαλιά του Δηλαβέρη ύστερα από σέντρα του Καραγιάννη και μείωσε σε 1-2. Στο 56′ ο  Τζίνοβιτς έκανε μια ψηλή πάσα στον Μπαστάκο στην μικρή περιοχή με τον τελευταίο να πλασάρει και να κάνει το 2-2 για τους Περιστεριώτες.

Μετά την ισοφάριση των γηπεδούχων το παιχνίδι είχε φοβερή ένταση, καθώς ο Πανιώνιος είδε την ασφάλεια που είχε με το υπέρ του 0-2 στο 1ο ημίχρονο, να κάνει φτερά και να προσπαθεί στην συνέχεια να διορθώσει αυτή του την χαλαρότητα. Από την άλλη, ο Ατρόμητος με την πίεση που άσκησε, και την σοβαρότητα που έδειξε σε κάθε φάση που μπορούσε να τον βοηθήσει έτσι ώστε να ξαναμπεί στο παιχνίδι να έχει αποτέλεσμα, έκανε τους παίχτες του Ρίζου να θέλουν, και να έχουν διάθεση και δυνάμεις για μια ανατροπή με φόντο την νίκη.

Το γκολ που διαμόρφωσε το τελικό 3-2 υπέρ του Ατρομήτου, ήρθε στο 89′ με τον Gizgizyan με δεύτερη ευκαιρία, ύστερα από την απόκρουση του Πολίτη στο σουτ του Δηλαβέρη.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ατρόμητος (Ριζος): Κούμης, Καραγιάννης, Τζίνοβιτς, Κωστούλας, Βαρδακώστας, Βλάχος, Τσατσόπουλος (Gizgizyan 86′), Δηλαβέρης, Σηδιρόπουλος, Μπαστάκος (Ζουκας 65′), Χατζηστάμου (Κοβάτσης 74′).

Στον πάγκο έμειναν οι: Κομνηνός, Παναγιωτόπουλος, Κουμτσιος, Κατσαφάρος.

Πανιώνιος (Τερεζόπουλος): Πολίτης, Meksi, Πολυχρονιάδης (Ρόπας 84′), Kondi, Lulas (Γιωματάρης 90′), Γκίνη, Ιβάνοβ (Γκέζο 65′), Αρώνης, Ζήσης, Καρκασίνας, Πρέντι.

Στον πάγκο έμειναν οι: Πινιώτης, Αστράς,Αλεξανδρόπουλος, Φερεντίνος.