ΣΤΗΝ ELITE ROUND ΤΟΥ EURO Η ΕΘΝΙΚΗ ΝΕΩΝ!

0
309

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι Ελλάδα και Σλοβακία αναδείχθηκαν ισόπαλες με 3-3 για την τρίτη αγωνιστική του 6ου ομίλου των προκριματικών του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος κάτω των 19.

Στο πρώτο ημίχρονο οι Σλοβάκοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα χωρίς όμως να καταφέρουν να απειλήσουν την ελληνική εστία. Στην πρώτη καλή στιγμή του ματς, στο 11’, ο Μπέρο δεν κατάφερε να νικήσει τον Στρέζο από πλεονεκτική θέση. Στο 18’ οι παίκτες του Θεόδωρου Παχατουρίδη ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ μετά από ασίστ του Δεληγιαννίδη στον Κρητικό και ιδανικό τελείωμα του τελευταίου. Οκτώ λεπτά αργότερα ήρθε και η δεύτερη μεγάλη ευκαιρία των Ελλήνων με τον Ρούσσο να μη σημαδεύει σωστά και να στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι του Τσόβαν. Στο 33′ οι Σλοβάκοι με πρωταγωνιστή και πάλι τον Μπέρο άγγιξαν την ισοφάριση όμως και πάλι ο Στρέζος φώναξε παρών και κράτησε το προβάδισμα για τους Έλληνες διεθνείς.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους οι Σλοβάκοι μπήκαν και πάλι δυνατά στο γήπεδο και κατάφεραν να ισοφαρίσουν, στο 50′, με πέναλτι του Μπέρο. Ένα τέταρτο αργότερα μετά από ασίστ του Σόκε ο ίδιος παίκτης έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Μίλαν Μαλατίνσκι με 2-1. Στο 72′ ξανά ο Μπέρο με ασίστ του Λούπκο αύξησε τη διαφορά στο σκορ κάνοντας το 3-1 για τη Σλοβακία. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Δώνης με απευθείας εκτέλεση φάουλ έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς μειώνοντας σε 3-2., για να έρθει ο Παντελάκης στο 90ο λεπτό να ισοφαρίσει για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα σε 3-3.

Το ματς ήταν αμφίρροπο μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο καθώς στο 94′ ο Δώνης έχασε την ευκαιρία να δώσει τη νίκη στην Ελλάδα και δύο λεπτά αργότερα μετά από προσπάθεια του Σόκε ο Στρέζος έκανε τεράστια επέμβαση και κράτησε το ισόπαλο αποτέλεσμα.

Με τον βαθμό αυτό η ελληνική ομάδα πήρε την πρόκριση για την ενδιάμεση φάση του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος και μάλιστα ως πρώτη από τον όμιλό της καθώς στο άλλο ματς Βουλγαρία και Αλβανία αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Σλοβακία (Μ. Μαλατίνσκι): Τσόβαν, Μπέρο, Κράλικ, Σάτκα, Λάτσκο, Καστέλοβιτς, Ιβάν (92’ Γιάκουμπεκ), Σκρίνιαρ (46’ Σόκε), Τσριεν, Λούπτσο, Βεστενίτσκι (81’ Χαρασλίν)

Ελλάδα (Θ.Παχατουρίδης): Στρέζος, Οικονόμου (74’ Κουλούρης), Βλάχος, Σωτηράκος, Μυρθιανός, Πολίμος, Σταυρόπουλος (53’ Μήλιος), Ρούσσος, Δεληγιαννίδης (88’ Παντελάκης), Δώνης, Κρητικός