ΣΤΗΝ ΜΟΣΧΑ Η Κ11 ΤΟΥ ΠΑΟΚ

0
357

Τη Δευτέρα 15/7 διεξήχθη στη Μόσχα η κλήρωση της τελικής φάσης του τουρνουά ποδοσφαίρου Lokoball 2013, το οποίο θα διεξαχθεί στο διάστημα 1-4 Αυγούστου στη ρωσική πρωτεύουσα και το οποίο σπονσοράρει από το 2007 όταν και καθιερώθηκε η ρωσική εταιρεία σιδηροδρόμων RZD, η ερασιτεχνική ομάδα της Λοκομοτίβ Μόσχας.

Η ομάδα Κ11 του ΠΑΟΚ που προκρίθηκε πανηγυρικά στην τελική φάση κληρώθηκε στον 3ο όμιλο και στις 2 και 3 Αυγούστου θα αντιμετωπίσει τις Ντιναμό Μπριανσκ (Ρωσία), Σπαρτάκ Ναλχίκ (Ρωσία) και Σιμπέρια Νοβοσιμπίρσκ (Ρωσία), ενώ οι προημιτελικοί, οι ημιτελικοί και ο τελικός θα γίνουν στις 4 Αυγούστου. Ολοι οι αγώνες θα γίνουν στο γήπεδο της Λοκομοτίβ στην ιστορική περιοχή του Τσερκίζοβο στη βορειοανατολική Μόσχα.

Εντός συνόρων της αχανούς Ρωσίας διεξάγονται προκριματικοί αγώνες σε 78 διαφορετικές περιοχές και 115 πόλεις, ακόμη και στις πλέον απομακρυσμένες από την πρωτεύουσα.

Παραδοσιακά το εναρκτήριο λάκτισμα γίνεται στην Κόκκινη Πλατεία της Μόσχας, ενώ χαρακτηριστικό είναι από το 2007 έχουν συμμετάσχει στο τουρνουά περισσότερες από 10.000 ομάδες με 180.000 νεαρούς ποδοσφαιριστές, οι οποίοι έχουν αγωνιστεί σε 300 διαφορετικές πόλεις!

Για πρώτη φορά συμμετείχαν ομάδες από το εξωτερικό το 2010, ενώ πέρυσι κατέκτησε τον τίτλο για πρώτη φορά ομάδα εκτός Ρωσίας (η Χάιντουκ Σπλιτ από την Κροατία).

Εφέτος έγιναν προκριματικοί αγώνες στη Λετονία και στη Βουλγαρία, ενώ συνολικά συμμετείχαν 2.500 ποδοσφαιριστές γεννημένοι το 2002. Στον όμιλο που συμμετείχε ο ΠΑΟΚ, τα ματς του οποίου έγιναν στην Αλμπένα της Βουλγαρίας τα «τρομερά μωρά» του Δικεφάλου διέλυσαν 7-1 την τουρκική Γαλατάσαραϊ, 8-0 τη βουλγαρική Λέφσκι Σόφιας, 7-1 τη σερβική Ραντνίσκι Νις, 2-0 τη Ντιναμό Κιέβου και 4-0 τη ρουμάνικη Στεάουα Βουκουρεστίου…

Στην τελική φάση της διοργάνωσης προκρίθηκαν 18 ομάδες, οι οποίες μαζί με την ομάδα της διοργανώτριας Λοκομοτίβ και της πρωταθλήτριας Ντιναμό Μόσχας χωρίστηκαν σε πέντε ομίλους:

1ος όμιλος

  1. Λοκομοτίβ Μόσχας (Ρωσία)
  2. Σινίκ Γιάροσλαβ (Ρωσία)
  3. Νάρβα Τρανς (Εσθονία)
  4. Μπαϊκάλ Ιρκούτσκ (Ρωσία)

2ος όμιλος

  1. Γκενκ (Βέλγιο)
  2. Μορντόβια Σαράνσκ (Ρωσία)
  3. Σντιουσόρ Περμ (Ρωσία)
  4. Μπάλτικα Καλίνιγκραντ (Ρωσία).

3ος όμιλος

  1. ΠΑΟΚ
  2. Ντιναμό Μπριανσκ (Ρωσία)
  3. Σπαρτάκ Ναλχίκ (Ρωσία)
  4. Σιμπέρια Νοβοσιμπίρσκ (Ρωσία).

4ος όμιλος

  1. Ντιναμό Μόσχας (Ρωσία)
  2. Λουτς Ενέργκια Βλαντιβοστόκ (Ρωσία)
  3. Σντιουσόρ Σότσι (Ρωσία)
  4. Σχολή Αλεξέι Σμέρτιν Μπαρνάουλ (Ρωσία)

5ος όμιλος

  1. Ακαδημία Γιούρι Κονοπλέβα (Ρωσία)
  2. Σαρπ Κρασνογκορσκ (Ρωσία)
  3. Ολίμπια Βόλγογκραντ (Ρωσία)
  4. Νισνι Νόβγκοροντ (Ρωσία).

Απ’ ευθείας την πρόκρισή τους στα προημιτελικά εξασφαλίζουν οι πρώτες των πέντε ομίλων, ενώ την οκτάδα θα συμπληρώσουν οι τρεις καλύτερες δεύτερες.