Πρωταθλητής Ελλάδος K-17 ο Ολυμπιακός!

0
94

Ο Ολυμπιακός κέρδισε στον τελικό με 4-1 στα πέναλτι τον Αστέρα στην Τρίπολη και κατέκτησε το 4ο Πρωτάθλημα Super League K-17. Η ομάδα μας έπαιζε από το 84′ με δέκα παίκτες. Για 4η φορά στην ιστορία του ο Ολυμπιακός κατέκτησε το βράδυ του Σαββάτου στην Τρίπολη (Θόδωρος Κολοκοτρώνης) το Πρωτάθλημα Super League K-17. Η ομάδα μας βρέθηκε πίσω στο σκορ (0-1 στο 40′) στον τελικό  ισοφάρισε σε 1-1 στο 82′ με τον Τσιριγώτη και παρότι έπαιζε με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Νεοφυτίδη από το 84′ οδήγησε τον αγώνα στην διαδικασία των πέναλτι και εκεί με ήρωα τον Γιάννη Νικοπολίδη που έπιασε 2 πέναλτι πήρε την κούπα κερδίζοντας με 4-1 (1-1).

Ο Αστέρας Τρίπολης εισήλθε πιο δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 3′ απείλησε με φάουλ του Μαρίνου έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα καταλήγει άουτ. Στο 17′ ο Γλέζος πιάνει την κεφαλιά, ο Νικοπολίδης πραγματοποιεί ασθενή απόκρουση και ο Ράμα σώζει πάνω στην περιοχή.
Η κατοχή μπάλας από τον Αστέρα και οι συχνές «επισκέψεις» στα καρέ του Ολυμπιακού έφεραν και το γκολ. Ο Διαμαντόπουλος βγάζει ωραία σέντρα μέσα στην μικρή περιοχή και από εκεί ο Κανελλόπουλος με δυνατό σουτ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.
Ο Ολυμπιακός πραγματοποιεί δυο γρήγορες αλλαγές στο τελευταίο δεκάλεπτο του α’ ημιχρόνου αλλά δεν καταφέρνει ν’ αλλάξει την εικόνα του μέσα στο γήπεδο.
Η ομάδα μας εισήλθε δυνατά στο δεύτερο μέρος και μόλις στο 48′ απείλησε με τον Φέκκα αλλά η μπάλα κατέληξε κόρνερ μετά από την παρέμβαση του Τσιμόπουλου. Μετά από το 65′ ο Αστέρας πιέζει και πάλι με αντεπιθέσεις και στο 74′ ο Γλέζος έχει σημαντική ευκαιρία αλλά ο Νικοπολίδης αποκρούει το σουτ του.
Στο 82′ ο Νεοφυτίδης βγάζει ωραία παράλληλη σέντρα μέσα στην περιοχή και ο Θόδωρος Τσιριγώτης με σουτ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1. Ο Ολυμπιακός όμως στο 84′ μένει με 10 παίκτες αφού ο Νεοφυτίδης βλέπει απευθείας κόκκινη κάρτα για χειρονομία του προς την εξέδρα. Η ομάδα μας παρότι παίζει με παίκτη λιγότερο συνεχίζει να πιέζει τον αντίπαλο της αλλά δεν καταφέρνει να πετύχει και 2ο γκολ και έτσι το παιχνίδι πηγαίνει στην παράταση.
Στο 101′ ο Αλέξανδρος Βοϊλης πιάνει κεφαλιά μέσα στην μικρή περιοχή αλλά η μπάλα περνάει ελάχιστα έξω από το κάθετο δοκάρι. Ο Αστέρας περνάει και άλλο εξτρέμ στο γήπεδο στο β’ μέρος της παράτασης και πιέζει για τη νίκη. Στο 115′ ο Κανελλόπουλος πιάνει δυνατό σουτ και η μπάλα σταμάει στο δοκάρι. Μετά και από την ημίωρη παράταση ο αγώνας κρίνεται στη διαδικασία των πέναλτι.