Ο ΣΚΟΠΟΣ ΑΓΙΑΖΕΙ ΤΑ ΜΕΣΑ…

0
650
A view of the action between Croatia and Portugal during their UEFA Euro 2016 Round of 16 match

Ολοκληρώθηκαν τα παιχνίδια της πρώτης ημέρας για την φάση των 16 του Euro. Είχαμε δύο παρατάσεις, αρκετή αγωνία, αρκετή τακτική. Χωρίς θέαμα όμως. Εκτός από ένα μαγικό γκολ του Σακίρι με ανάποδο ψαλίδι όχι πολλά πράγματα. Στο πρώτο παιχνίδι η Πολωνία πήρε την πρόκριση στα πέναλτι από τους αξιόμαχους Ελβετούς. Ίσως το καλύτερο παιχνίδι που είδαμε. Στο 39΄ η Πολωνία άνοιξε το σκορ. Ο Γκροσίτσκι στην αντεπίθεση έβγαλε πάσα στον Μπλαζικόφσκι ο οποίος πάσαρε άψογα. Έτσι έληξε το πρώτο ημίχρονο με τους Πολωνούς να είναι πιο αποτελεσματικοί και να δείχνουν σοβαροί. Στην επανάληψη οι Ελβετοί αύξησαν την πίεση, έκαναν ευκαιρίες, με αποκορύφωμα το φάουλ που εκτέλεσε ο Ροντρίγκες στο 73΄ και το έβγαλε ο Φαμπιάνσκι με εντυπωσιακό τρόπο. Στο 78΄ ήρθε ακόμα μια ευκαιρία. Ο Σεφέροβιτς σούταρε και η μπάλα βρήκε στο δοκάρι. Στο 82΄ ο Σακίρι πέτυχε το γκολ του τουρνουά. Ένα τέρμα που θα προβάλλεται συνέχεια. Ανάποδο ψαλίδι, η μπάλα δοκάρι και γκολ. Λύτρωση για μια ομάδα που πάλεψε… Στην παράταση δεν έγινε κάτι το τρομερό και έτσι πήγαμε στα πέναλτι. Εκεί ο Τζάκα έχασε πέναλτι, οι Πολωνοί ευστόχησαν σε όλα. και έτσι πέρασαν στους 8. Εκεί θα βρουν απέναντι την Πορτογαλία.

Ελβετία (Βλάντιμιρ Πέτκοβιτς): Ζόμερ, Ροντρίγκες, Τζουρού, Σερ, Λίχσταϊνερ, Τσάκα, Μπεχράμι (77′ Φερνάντες), Τζεμαϊλί (58′ Εμπολό), Σακίρι, Μεχμέντι (70′ Ντερντιγιόκ), Σεφέροβιτς

Πολωνία (Άνταμ Ναβάλκα): Φαμπιάνσκι, Πίσεκ, Γκλικ, Πάζνταν, Γιεντρέιτσικ, Μπαζικόφσκι, Κριχόβιακ, Ματσίνσκι (101′ Γιοντλόβιετς), Γκροσίτσκι (104′ Πέτσκο), Μίλικ, Λεβαντόφσκι

Στο άλλο ματς Ουαλία και Β.Ιραλνδία δεν έπαιξαν όμορφη μπάλα. Δεν έχασαν σπουδαίες ευκαιρίες. Το αυτογκόλ του Μακ Όουλεϊ στο 75΄ ύστερα από σέντρα του Μπέιλ έκρινε την αναμέτρηση. Ο αντίπαλος της Ουαλίας στους 8 θα είναι ο νικητής της αναμέτρησης Ουγγαρία – Βέλγιο. Σίγουρα η ομάδα του Μπέιλ πρέπει να παίξει πιο καλά αν θέλει να προχωρήσει και άλλο στην διοργάνωση. Ιστορία πάντως έχει γράψει.

Ουαλία (Κρις Κόλεμαν): Χένεσι, Γκάντερ, Τέιλορ, Ντέιβις, Τσέστερ, Ουίλιαμς, Άλεν, Ράμσεϊ, Μπέιλ, Λέντλεϊ (63′ Ουίλιαμς), Βόουκς (55′ Ρόμπσον – Κανού)

Β. Ιρλανδία (Μίκαελ Ο’ Νιλ): Μακ Γκόβερν, Μακ Όουλεϊ  (84′ Μαγκένις), Τ. Έβανς, Ντέιβις, Λάφερτι, Κ. Έβανς, Ντάλας, Νόργουντ (79′ Μαγκένις), Χιουζ, Ουάρντ (69′ Ουάσινγκτον), Κάθκαρτ

Στο ντέρμπι της ημέρας Κροατία και Πορτογαλία έμειναν στο Χ για περίπου 116΄. Ώσπου σε μια αντεπίθεση ο Σάντσες βρήκε τον Νάνι , αυτός πάσαρε στον Ρονάλντο, ο οποίος σούταρε, ο Σούμπασιτς απέκρουσε και στην επαναφορά ο Κουαρέσμα έστειλε την Πορτογαλία στους 8. Ένα ματς χωρίς φάσεις, χωρίς ούτε μια τελική στο τέρμα. Κακό παιχνίδι, κακός ρυθμός. Οι δύο ομάδες πρόσεξαν την αμυνά τους, έκλεισαν τους χώρους, με αποτέλεσμα το 0-0 στο 90΄ να αποτελεί μονόδρομος. Στην παράταση τίποτα το σημαντικό, μέχρι το 116΄. Εκεί ο Πέρισιτς έστειλε την μπάλα στο δοκάρι έπειτα από κεφαλιά. Στην αμέσως επόμενη φάση έγινε το γκολ. Στο 120΄ ο Βίντα έχασε μοναδική ευκαιρία να στείλει το ματς στα πέναλτι. Νίκη η Πορτογαλία, χωρίς σπουδαία μπάλα…

ΚΡΟΑΤΙΑ: Σούμπασιτς, Σρνα, Τσόρλουκα (121′ Κράμαριτς), Βίντα, Στρίνιτς, Μπάντελ, Μόντριτς, Ράκιτιτς, Μπρόζοβιτς, Ράκιτιτς (110′ Πιάτσα), Μάντζουκιτς (88′ Κάλινιτς).

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ: Ρουί Πατρίσιο, Σέντρικ, Πέπε, Ζοζέ Φόντε, Ραφαέλ Γκερέιρο, Ουίλιαμ Καρβάλιο, Άντριεν Σίλβα (108′ Ντανίλο Περέιρα), Ζοάο Μάριο (87′ Κουαρέσμα), Αντρέ Γκόμες (50′ Ρενάτο Σάντσες), Νανί, Κριστιάνο Ρονάλντο.