Ουσιαστικότερος ο ΠΑΟΚ

0
509

Σπουδαίο «διπλό» πήραν οι Νέοι του «δικέφαλου του Βορρά», υποτάσσοντας τον Παναθηναϊκό με 2-1, διατηρώντας τις όποιες πιθανότητές τους για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Σε παιχνίδι κέντρου, όπου το πάθος κι οι μονομαχίες κυριάρχησαν των φάσεων και του θεαματικού ποδοσφαίρου, εξελίχθηκε το πρώτο μισάωρο του αγώνα, με τις καλές στιγμές να είναι ελάχιστες μπροστά από τις δύο εστίες. Κάπου εκεί, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους, και με ένα εντυπωσιακό «σόλο» του Δημητριάδη στο 40’, πήραν το προβάδισμα, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια προηγούμενοι στο σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «πράσινοι» μπήκαν δυνατότερα, και στο 47’ έφεραν το παιχνίδι στα ίσα, με τον Πίσπα να κάνει ωραίο πλασέ και να νικάει τον Κωνσταντίνο Κότσαρη. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι εξακολούθησαν να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς όμως να μπορούν να απειλήσουν σοβαρά την εστία του Σιαμπάνη.

Τελικά, η φάση που έκρινε τον νικητή της αναμέτρησης, συνέβη στο 80ο λεπτό, όταν ο Ευαγγέλου στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα από την μεγάλη περιοχή της ομάδας του, βρήκε στο κεφάλι τον Κτιστόπουλο, με αποτέλεσμα να καταλογιστεί πέναλτι εις βάρος του. Ο Δεληγιαννίδης ήταν εύστοχος, κι έτσι ο ΠΑΟΚ έφυγε από το «Γ. Καλαφάτης», με τους τρεις βαθμούς της νίκης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Κότσαρης, Bαλμάς, Μαυρομάτης, Ευαγγέλου, Ανδρέου, Μίγγος, Μπουζούκης, Στάικος, Πίσπας, Αγγελόπουλος Β. (67’ Παπανικολάου), Χατζηγιοβάννης.

ΠΑΟΚ: Σιαμπάνης, Δεληγιαννίδης, Παντεκίδης, Δοδοντσάκης, Τσελεπίδης, Πατράλης, Ραγκέλοφ (77’ Παναγιωτίδης), Κλιγκόπουλος (60’ Ματθαίου), Κούστα, Δημητριάδης, Συράκος (60’ Κτιστόπουλος).