Επικαιροτητα
Home > Επικαιροτητα > Ελλαδα > ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΜΟΝΠΕΛΙΕ 3-1

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΜΟΝΠΕΛΙΕ 3-1

Την νίκη που έψαχνε πήρε ο Ολυμπιακός απέναντι στην Μονπελιέ, με σκορ 3-1 στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης».

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους, αφού με το δεύτερο γκολ του Μασάντο με την ερυθρόλευκη φανέλα. Ο Πορτογάλος επωφελήθηκε την αδράνεια στην άμυνα της Μονπελιέ, και παίρνοντας το “ριμπάουντ” από το σουτ του Μήτρογλου που βρήκε στο δοκάρι, έκανε το 1-0. Στη συνέχεια, η Μονπελιέ προσπάθησε να απαντήσει άμεσα εκφράζοντας τις επιθέσεις της κυρίως από τα αριστερά. Όμως οι αμυντικοί του Ολυμπιακού δεν άφηναν να περάσει… κουνούπι σε εκείνο το σημείο του γηπέδου. Και αφού τα λάθη διαδεχόταν το ένα το άλλο για αμφότερες τις ομάδες, το θέαμα που παρήγαγαν, ήταν ελάχιστο. Ενδεικτικό είναι πως ούτε Ολυμπιακός, ούτε η Μονπελιέ έκαναν κάποια σημαντική φάση. Ο μόνος αξιόλογος κίνδυνος και για τις δυο εστίες ήρθε από τον Καμαρά, ο οποίος επιχείρησε να “κρεμάσει” τον Κάρολ, μετά από λάθος εκτίμηση του Σιόβα, αλλά δεν τα κατάφερε. Έτσι, οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια, με το πρώτο ημίχρονο να περνά χωρίς άλλη φάση.

Το δεύτερο ημίχρονο βρήκε φουριόζους τους Γάλλους, οι οποίοι πίεσαν για την ισοφάριση, αλλά έκαναν την πρώτη τους καλή φάση σχεδόν ένα τέταρτο μετά, με μακρινό σουτ. Λίγο πριν, είχε προηγηθεί καλή φάση για τον Ολυμπιακό, με τον Μήτρογλου να ζητά πέναλτυ, ενώ δεν πρέπει να υπήρχε παράβαση. Και αφού οι φιλοξενούμενοι πίεζαν και πίεζαν, ήρθε η ισοφάριση. Ο Μπελχαντά βρήκε δίχτυα με εύστοχη εκτέλεσε πέναλτυ, σε μια φάση που θα συζητηθεί. Ο Σιόβας πρέπει όντως να ανέτρεψε τον Τινάν, αλλά στην αρχή μάλλον προηγήθηκαν επιθετικά φάουλ. Και σαν να μην έφτανε αυτό, ο Μήτρογλου… θυμήθηκε τον Άρη, όπου έχασε τα άχαστα, χάνοντας ακόμη μία τεράστια ευκαιρία. Ο Αμπντούν βγήκε στην κόντρα, πάσαρε στον Έλληνα επιθετικό, ο οποίος από το ύψος της μικρής περιοχής δεν μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα στο τέρμα. Στη συνέχεια, το ματς πήρε φωτιά, με τον Ολυμπιακό να προσπαθεί να ξαναπάρει το προβάδισμα. Και πάλι όμως ο Μήτρογλου δεν βρήκε δίχτυα, αφού δεν έφτασε την μπάλα στην ωραία σέντρα του Χολέβα. Με 17 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του αγώνα, ο Λεονάρντο Ζαρντίμ έκανε πιο επιθετικό τον Ολυμπιακό, περνώντας τον Φουστέρ αντί του Μοντεστό. Έτσι οι γηπεδούχοι έπαιζαν πλέον με έναν αμυντικό χαφ (σ.σ Μανιάτης). Στο 76′ ο Αμπντούν είχε τεράστια ευκαιρία να βάλει φωτιά στο γήπεδο, αλλά το σουτ που έκανε απομακρύνθηκε εντυπωσιακά από τον Ζουρντάν σε κόρνερ. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Γκρέκο έκανε το “Καραϊσκάκης” να σειστεί, αφού μετά από κόρνερ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γάλλου πορτιέρε. Ύστερα, το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Μήτρογλου, που ρέφαρε την χαμένη ευκαιρία του νωρίτερα. Ο Χολέβας βγήκε στα αριστερά, έκανε την σέντρα όπως έπρεπε, και ο “πιστολέρο” των “ερυθρολεύκων” διαμόρφωσε το 3-1 με κοντινό πλασέ. Πέντε λεπτά πριν τη λήξη ο Λεονάρντο Ζαρντίμ θέλησε να κρατήσει το αποτέλεσμα, βγάζοντας τον συμπατριώτη του Πάουλο Μασάντο, και περνώντας τον Φέισα στο παιχνίδι.

Ο αγώνας έληξε χωρίς αλλαγή στο σκορ, και έτσι ο Ολυμπιακός έφτασε τους 6 βαθμούς, μόλις έναν πίσω από την Άρσεναλ, που ήρθε ισόπαλη στο Γκεζελκίρχεν με 2-2 κόντρα στην Σάλκε. Οι “Κανονιέρηδες” έφτασαν στους 7 βαθμούς, ενώ οι Γερμανοί στους 8. Η βαθμολογία: Σάλκε 8, Άρσεναλ 7, Ολυμπιακός 6, Μονπελιέ 0

Σε δύο βδομάδες ο Ολυμπιακός θα πάει στην Γερμανία για το παιχνίδι κόντρα στην Σάλκε, ελπίζοντας αν όχι στην νίκη, στην ισοπαλία που θα τον οδηγήσει σίγουρα στο Europa League.