ΟΙ ΟΚΤΩ «ΜΝΗΣΤΗΡΕΣ» ΤΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ

0
526

Οι οκτώ διεκδικητές του Κυπέλλου, μετά την ολοκλήρωση των χθεσινών αναμετρήσεων, είναι έτοιμοι να αγωνιστούν για τα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Θα μπορούσαμε άνετα να πούμε ότι οι αγώνες της δεύτερης φάσης του Κυπέλλου Γυναικών ήταν είτε του «ύψους» είτε του «βάθους», αφού Δράμα και Γλυφάδα προκρίθηκαν «αεράτες» στην επόμενη φάση, αλλά Άρης και Τρίκαλα κυριολεκτικά με την ψυχή στο στόμα.

Τρομερά ενδιαφέρον ήταν ο αγώνας του Βόλου με τον Άρη καθώς στην κανονική διάρκεια, καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να σκοράρει και να εξασφαλίσει την πρόκριση μέσα στο 90λεπτο. Τη λύτρωση για τις φιλοξενούμενες έφερε η Κεχαγιά στην παράταση και έστειλε την ομάδα της Θεσσαλονίκης στους «8».

Με κομμένη την ανάσα παρακολουθήσαμε, ακόμη, την αναμέτρηση της Χαλκίδας με τα Τρίκαλα, όπου οι φιλοξενούμενες έφτασαν στα πέναλτυ για να αλώσουν την έδρα της Χαλκίδας και να πάρουν το ένα εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Παιχνίδι ενός ημιχρόνου ήταν ο αγώνας της Καρδίτσας και του Εργοτέλη αφού το πρώτο 45λεπτο έληξε με τον δείκτη του σκορ να έχει σταματήσει στο 2-2. Στην επανάληψη, οι Καρδιτσιώτισσες κατάφεραν με την Κόγγουλη και την Ζντράνκοβιτς να πάρουν κεφάλι και συνάμα, μια ιστορική πρόκριση.

Τα αποτελέσματα της 2ης φάσης του κυπέλλου:

Βόλος 2004 – Άρης 0-1 (παράταση, Κεχαγιά)

Άβαντες Χαλκίδας – Τρίκαλα 2011 1-3 (πέναλτυ)

Μαγνησιακός – Αμαζόνες Δράμας 0-7 (Μήτκου 4, Κοτσάκη, Μπιρτόγιου, Μοσχοπούλου)

Ατρόμητος Αθηνών – Πήγασος Θριασίου 3-0 (Κοντομίχη 2, αυτ.)

Ελπίδες Καρδίτσας – Νέοι Εργοτέλη 4-2 (Κόγγουλη 2, Στρετένοβιτς, Ζντράνκοβιτς/ Κυδωνάκη, Φράγκου)

Άρης Αρχαγγέλου – Λαύρα ΑΟ 2-1 (Διακίδη, Γρηγοριάδη/Τομαή)

Μέντεκας Καλαμαριάς – ΑΕ Γλυφάδας 0-11