ΝΤΑΜΠΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ’90

0
195

Μετά το πρωτάθλημα κόντρα στον Μινώταυρο, η Αθήνα ’90 πανηγυρίζει από το απόγευμα και την κατάκτηση του κυπέλλου Ελλάδος Futsal, επικρατώντας στον «πετσοκομμένο» μεγάλο τελικό, της Ηλιούπολης με 3-1.

Ο αγώνας διεξήχθη στο κλειστό γήπεδο του Έσπερου στη Καλλιθέα, και ξεκίνησε από το 21’28’’, λεπτό κατά το οποίο είχε διακοπεί στο Χολίδειο.

Η Αθήνα ’90 εμφανίστηκε αρκετά δυνατή στον αγωνιστικό χώρο, ωστόσο, η πολύ καλά οργανωμένη αμυντική λειτουργία της Ηλιούπολης, δεν επέτρεψε στους παίκτες του Απόστολου Μπελτσίδη, να δημιουργήσουν ευκαιρίες για γκολ. Η Ηλιούπολη ήταν αυτή που απείλησε, πρώτη, σοβαρά την εστία του Θεοφίλου, με το σουτ του Κουβαρά στο 32’ να τραντάζει το αριστερό κάθετο δοκάρι του τερματοφύλακα της Αθήνας ’90.

Το παιχνίδι στα λεπτά που απέμεναν έγινε αρκετά σκληρό με εκατέρωθεν επικίνδυνες διεκδικήσεις της μπάλας, με κύριο στόχο και των δύο ομάδων την επίτευξη ενός τέρματος που θα τους έδινε το προβάδισμα. Η Αθήνα ’90 εκμεταλλεύτηκε την κούραση των παικτών του «Ήλιου», και μέσα σε 2 λεπτά προηγήθηκε με 3-0. Ο Σωκράτης Μουρδουκούτας ήταν αυτός που στο 34΄έλυσε τον Γόρδιο δεσμό για την ομάδα του ανοίγοντας το σκορ, και μερικά δευτερόλεπτα αργότερα ο Γιάννης Μόστριος διπλασίασε τα τέρματα των «πράσινων». Ο Μουρδουκούτας ξανά στο 35’ έγραψε το 3-0 ενώ ο Μορφέσης πέτυχε στο 39’ με δυνατό σουτ το γκολ της τιμής για την Ηλιούπολη.

Το τέλος της αναμέτρησης βρήκε τους παίκτες της Αθήνας να πανηγυρίσουν την επιτυχία τους, ενώ αυτούς της Ηλιούπολης να παίρνουν απογοητευμένοι την άγουσα για τα αποδυτήρια. Στην απονομή που ακολούθησε, ο πρόεδρος της ΠΕΠΣΣ κ. Μαρινάκης συνεχάρη τους νικητές για το νταμπλ, ενώ ιδιαίτερη εντύπωση προκάλεσε η οικιοθελής αποχώρηση της Ηλιούπολης από την παράδοση των μεταλλίων ως ένδειξη διαμαρτυρίας, για την καθυστέρηση διεξαγωγής του υπόλοιπου τελικού.

Γ.Σ. Ηλιούπολης – Αθήνα ‘90 (ημίχρονο 0-0): 34’ Μουρδουκούτας(0-1), 34’ Μόστριος (0-2), 35’ Μουρδουκούτας (0-3), 39’ Μορφέσης (1-3)

Γ.Σ. Ηλιούπολης: Ζέρβας, Τανταρούδας, Κουβαράς, Μάκος, Μορφέσης, David, Σταματίου, Μπράχος, Κάσσης, Καββαδίας, Παπαντζίμας

Αθήνα ’90: Θεοφίλου, Μπούσμπουρας, Ζιάκας, Μουρδουκούτας, Παπαστρατίου, Αρτινός, Αρβανίτης, Κονταρίνης, Μόστριος, Εμμανουηλίδης