ΝΙΚΗ Η ΣΛΟΒΑΚΙΑ, ΙΣΟΠΑΛΙΑ Η ΕΛΒΕΤΙΑ!

0
607

Oλοκληρώθηκαν τα δύο πρώτα παιχνίδια για την 2η αγωνιστική του Euro 2016. Στο πρώτο ματς της ημέρας η Σλοβακία νίκησε την Ρωσία με 2-1. Το πρώτο γκολ το σημείωσε ο Βλάμιντιρ Βάις με έξοχο τρόπο έπειτα από σέντρα ακριβείας του Μάρεκ Χάμσικ. Σε μία υποδειγματική αντεπίθεση ο Βάις πήρε την μπάλα με μια προσποίηση άδειασε δύο αντιπάλους και την έστειλε στην αριστερή γωνία του Ακινφέεβ. Το 2-0 το σημείωσε ο Χάμσικ στο 45΄ με εντυπωσιακό τρόπο. Πλάσαρε από έξω αριστερά με το δεξί πόδι. Η μπάλα βρήκε στο αριστερό δοκάρι και μπήκε μέσα. Ένα αριστουργηματικό γκολ. Το μόνο που κατάφερε η Ρωσία ήταν να μειώσει στο 80΄ έπειτα από ωραία συνεργασία με κεφαλιά ο Ντενίς Γκλουσακόβ, Στα τελευταία λεπτά πίεσαν τους Σλοβάκους, κυνήγησαν το γκολ της ισοφάρισης δεν το πέτυχαν όμως.

ΡΩΣΙΑ: Ακινφέεβ, Σμόλνικοβ, Βασίλι Μπερεζούτσκι, Ινγκασέβιτς, Σένικοβ, Γκολοβίν (46′ Μαμάεβ), Νόιστεντερ (46′ Γκλουσακόβ), Σάτοβ, Κοκόριν (76′ Σιρόκοβ), Σμόλοβ, Τζιούμπα.

ΣΛΟΒΑΚΙΑ: Κοζάτσικ, Πεκάρικ, Σκρτελ, Ντουρίτσα, Χουμπότσαν, Κούτσκα, Πετσόβσκι, Χάμσικ, Μακ (79′ Ντούρις), Βάις (74′ Σβέντο), Ντούντα (67′ Νέμετς).

Στο άλλο παιχνίδι για τον Α Όμιλο η Ελβετία κοντραρίστηκε με την Ρουμανία. Ένα ματς αμφίρροπο. Καλό παιχνίδι. Οι Ελβετοί ήταν ανώτεροι και είναι αυτοί που ίσως δικαιούνται κάτι παραπάνω στο ματς. Το σκορ άνοιξε για τους Ρουμάνους με εκτέλεση πέναλτι ο Μπογκντάν Στάνκου στο 18΄. Με αυτό το αποτέλεσμα έληξε το πρώτο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να είναι ισάξιες. Χωρίς να εντυπωσιάσει καμία. Στο δεύτερο ημίχρονο οι Ελβετοί δεν συμβιβάστηκαν με την ήττα. Έβαλαν την μπάλα κάτω και κατά διαστήματα απέδωσαν καλό ποδόσφαιρο. Το γκολ της ισοφάρισης ήρθε στο 57΄ με τον Αντμίρ Μεχμέντι  να πιάνει ένα άπιαστο σουτ με το αριστερό πόδι. Έναν κεραυνό. Το 1-1 ήταν το αποτέλεσμα του αγώνα, καθώς παρά τις προσπάθειες της Ελβετίας δεν άλλαξε κάτι.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ: Ταταρουσάνου, Σαπουνάρου, Κίρικες, Γκριγκόρε, Ρατς (62′ Φίλιπ), Πρέπελιτσα, Πιντιλί (46′ Χομπάν), Στάνκου (84′ Αντόνε), Τόρζε, Κιπτσίου, Κέσερου.

ΕΛΒΕΤΙΑ: Ζόμερ, Λίχτσταϊνερ, Σερ, Τζουρού, Ρικάρντο Ροντρίγκεθ, Γκρανίτ Τζάκα, Μπεχράμι, Τζεμαϊλί (83′ Λανγκ), Σατσίρι (91′ Ταράσαϊ), Μεχμέντι, Σεφέροβιτς (64′ Εμπολό).