Νίκη της Κροατίας με υπογραφή Μόντριτς

0
583

Στην πρεμιέρα του 4ου  ομίλου, Τουρκία και Κροατία διασταύρωσαν τα ξίφη τους με στόχο ένα θετικό ξεκίνημα που θα τους βάλει σε θέση οδηγού στην υπόθεση-πρόκριση στην επόμενη φάση.  Αξίζει να σημειωθεί ότι οι φίλαθλοι των 2 ομάδων δημιούργησαν εκπληκτική ατμόσφαιρα έξω από το γήπεδο λίγη ώρα πριν την έναρξη του ματς. Τραγουδούσαν μαζί μέσα σε ένα πολύ φιλικό κλίμα που δεν έχουμε συνηθίσει, καθώς τα επεισόδια είναι πολλά στους δρόμους της Γαλλίας κατά τη διάρκεια του Euro.

Το πρώτο 25λεπτο ήταν αρκετά ήρεμο χωρίς κάποια μεγάλη ευκαιρία, με τις 2 ομάδες να αλληλοεξουδετερώνονται, βασίζοντας πολλά στην εξαιρετική αμυντική τους λειτουργία. Η Κροατία προσπαθούσε κατά κύριο λόγο να επιτεθεί από τα δεξιά, με τον Σρνα να παίρνει πρωτοβουλίες και να επιχειρεί αρκετές σέντρες που δεν ήταν ιδιαίτερα απειλητικές. Στον αντίποδα η ομάδα του Τερίμ δεν είχε ένα ξεκάθαρο επιθετικό προσανατολισμό στο παιχνίδι της.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στον αγώνα σημειώθηκε στο 29ο λεπτό, όπου ο Γκιονούλ με σέντρα βρήκε τον Τουφάν, αλλά η κεφαλιά του τελευταίου δεν μπόρεσε να νικήσει τον Σούμπασιτς. Το πρώτο ημίωρο της αναμέτρησης δεν διεκδικούσε δάφνες ποιότητας και ήταν το χειρότερο της διοργάνωσης μέχρι τώρα.

Στο 38′, ο Μάριο Μάντζουκιτς επιχείρησε ένα σουτ μέσα από την μικρή περιοχή, όμως η ενέργεια του δεν προβλημάτισε τον Τούρκο τερματοφύλακα που μπλόκαρε εύκολα την μπάλα.

Ενώ όλα έδειχναν ότι το σκορ του ημιχρόνου θα ήταν το 0-0, ο σταρ της Κροατίας Λούκα Μόντριτς έπιασε ένα δεξί βολέ στα όρια της μεγάλης περιοχής και έστειλε τη μπάλα στη γωνία του Μπαμπατζάν, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του. Πανέμορφο γκολ από τον χαφ της Ρεάλ Μαδρίτης σε ένα κομβικό σημείο του ματς. Οι Τούρκοι δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο τέλος του ημιχρόνου, καθώς η κεφαλιά του Μπαλτά πέρασε άουτ.

Πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος  στο 51′,  με τον Σρνα να εκτελεί φάουλ και την μπάλα να προσκρούει στο οριζόντιο δοκάρι του Μπαμπατζάν. Ο Τούρκος πορτιέρο έμεινε άγαλμα, παρακολουθώντας την πορεία της μπάλας. Ο ακραίος μπακ μπήκε κεφάτος στο δεύτερο ημίχρονο και έχασε δεύτερη μεγάλη ευκαιρία, καθώς από ευνοϊκή θέση μέσα στην περιοχή δεν κατάφερε να βρει στόχο.

Η Κροατία ήταν η απόλυτη κυρίαρχη στις αρχές του δεύτερου μέρους και αυτό το έδειξε για ακόμη μια φορά με τον Μπρόζοβιτς να σουτάρει λίγο άουτ, δοκιμάζοντας αριστερό βολέ στο 61ο λεπτό.

Ο Τσαλχάνογλου απείλησε με μακρινό σουτ στο 72′, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Στην αμέσως επόμενη φάση ο Μπρόζοβιτς έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι, ύστερα από σέντρα του Μάντζουκιτς. Ο παίκτης της Ίντερ φλέρταρε ξανά με το γκολ στο 78′, αλλά η κεφαλιά του εξουδετερώθηκε από τον Μπαμπατζάν.

Η Τουρκία απείλησε στο 81΄ με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ερκίν να καταλήγει στην αγκαλιά του Σούμπασιτς. Οι Κροάτες απάντησαν με τον Πέρισιτς να μην μπορεί να κάνει το 0-2, καθώς νικήθηκε στο τετ-α-τετ από τον Μπαμπατζάν.

ΤΟΥΡΚΙΑ: Μπαμπατζάν, Γκιονούλ, Τοπάλ, Μπαλτά, Ερκίν, Ινάν, Εζιακούπ (Βολκάν Σεν), Τουφάν, Τσαλχάνογλου, Τουράν (Μπουράκ Γιλμάζ), Τοσούν (Μορ).

ΚΡΟΑΤΙΑ: Σούμπασιτς, Σρνα, Τσόρλουκα, Βίντα, Στρίνιτς, Μόντριτς, Μπάντελ, Ράκιτιτς (Σιλντελφένλντ), Μπρόζοβιτς, Πέρισιτς (Κράμαριτς), Μάντζουκιτς (Πιάτσα).