Νίκη-πρόκριση η Εθνική Νέων

0
612

Σκοράροντας στην αρχή κάθε ημιχρόνου, η Ελλάδα πήρε το ροζ φύλλο αγώνα κόντρα στη Μολδαβία, και βρίσκεται στην επόμενη φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος. Παρόλο που ισοφαρίστηκε στο 41’, βγάζοντας πάθος και μέταλλο νικητή έφτασε στο πολυπόθητο τρίποντο.

Το συγκρότημα του Γιάννη Γκούμα μπήκε δυνατά απ’ το ξεκίνημα της αναμέτρησης, και με γκολ από τα αποδυτήρια του Κώστα Μεγαρίτη μόλις στο 2’, έδειξε από νωρίς ποιος θα είναι το αφεντικό του ματς. Στο 8’ ο Ανδρούτσος χάνει μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 2-0, με τους Μολδαβούς να δείχνουν σημάδια ζωής στο 40’, όταν η προσπάθεια του Μπόιτσιους σταμάτησε στο δοκάρι, ενώ ένα λεπτό αργότερα, η μπάλα τους έκανε το χατίρι και κατέληξε στα δίχτυα της Εθνικής μας, ύστερα από αυτογκόλ του Ευαγγέλου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ελλάδα βρήκε και πάλι νωρίς το δρόμο προς τα δίχτυα, αφού ο Σταθόπουλος στο 49’ έκανε το 2-1, ενώ θα μπορούσε να φτάσει ευκολότερα στη νίκη, αν ο Μανθάτης στο 70’, κι ο σκόρερ του δεύτερου τέρματος στο 63’ και στο 89’, σημάδευαν καλύτερα.

Ο ομοσπονδιακός μας τεχνικός, Γιάννης Γκούμας δήλωσε: «Αποδειχθήκαμε ποιοτικότερη ομάδα, τόσο από τη Λιθουανία όσο και από τη Μολδαβία. Σήμερα ήμασταν και πάλι κυρίαρχοι του ματς. Δημιουργήσαμε αρκετές κλασικές ευκαιρίες και θα μπορούσαμε να είχαμε πετύχει ευρύτερο σκορ. Αξίζαμε αυτήν την πρόκριση και είμαστε όλοι πολύ χαρούμενοι που το καταφέραμε. Την Κυριακή αντιμετωπίζουμε την Πορτογαλία και στόχος μας είναι εκ νέου η νίκη και η κατάκτηση της πρώτης θέσης στη βαθμολογία του ομίλου»

Ελλάδα: Αστράς, Κατράνης, Σβαρνάς, Ευαγγέλου, Βιδάλης, Μανθάτης, Ανδρούτσος (87΄ Αγγελόπουλος), Γαλανόπουλος, Μεγαρίτης, Σταθόπουλος (90΄+3΄ Ρεγκάκος), Λάμπρου (76΄ Μελισσόπουλος)

Μολδαβία: Τιμπούρ, Αντρίουχιν, Γκούστιουτς, Τσιόμλι, Μπεγιανάρι, Μαντριτσένκο (74΄ Γιαλμπά), Αποστόλ, Τσομπέτ (79΄ Μπομπρόβ), Ουρβάντεβ, Μποϊτσιουτς, Τουρέα (55΄ Ματέλ)