Νίκη και για τους Γερμανούς!

0
291

Με το δεξί στο φετινό ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που διεξάγεται στα γήπεδα της Γαλλίας μπήκε και η Γερμανία, που επικράτησε πριν από λίγο με 2-0 της Ουκρανίας στο Λιλ, σε ένα ματς που ήταν πιο αμφίρροπο από ότι δείχνει το τελικό σκορ.

Το 1-0 για τα «πάντσερ» έκανε ο Μουστάφι με κεφαλιά στο 19ο λεπτό, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Τόνι Κρόος. Ήταν το πρώτο γκολ με το εθνόσημο για τον αμυντικό της Βαλένθια. Οι Ουκρανοί παρουσιάστηκαν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί και πίεσαν την άμυνα των Γερμανών, ειδικά με τα πολλά κόρνερ που εκτέλεσαν, όμως ο Μάνουελ Νοϊερ ήταν εκεί που έπρεπε για να σώσει την ομάδα του. Το τελικό 2-0 «έγραψε» στις καθυστερήσεις ο νεοεισελθών Μπάστιαν Σβαϊνστάϊγκερ σε υποδειγματική αντεπίθεση και ενώ οι ποδοσφαιριστές της Ουκρανίας είχαν προωθηθεί στην περιοχή του Νόϊερ με στόχο την ισοφάρηση.

Μετά λοιπόν τους Πολωνούυς, που νίκησαν νωρίτερα το απόγευμα με 1-0 τη Βόρεια Ιρλανδία με τέρμα του Μίλικ, ο τρίτος όμιλος περιέχει πλεόν δύο συγκάτοικους στην πρώτη θέση, οι οποίοι ταυτόχρονα απέκτησαν ισχυρό προβάδισμα για πρόκριση στην επόμενη φάση.