Νίκες για Αθήνα ’90 και Ολυμπιάδα, με φόντο τον… τελικό

0
597

Προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό του πρωταθλήματος πήραν Αθήνα ’90 και Ολυμπιάδα, που αμφότερες εκμεταλλεύτηκαν την έδρα τους και νίκησαν Δούκα και Υπερίωνα αντίστοιχα. Ήταν το πρώτο βήμα για την επίτευξη του στόχου των δύο φαβορί, που δεν είναι άλλος από τη διεκδίκηση του τίτλου στην τελική φάση της διοργάνωσης.

Αθήνα ’90-Δούκας 6-2

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν με 1-0 στην αρχή του ματς και έδειξαν ότι είναι ικανοί να βάλουν δύσκολα στους πρωταθλητές, οι οποίοι αγωνίζονταν χωρίς το φυσικό τους ηγέτη, Μουρδουκούτα, αλλά και τον Γκαϊφύλλια. Το βάθος στο ρόστερ των γηπεδούχων όμως αποδείχθηκε αρκετό για να ανατρέψει γρήγορα το σκορ, με αποτέλεσμα να πάνε στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 3-2. Το δεύτερο ημίχρονο δεν ήταν καθόλου αμφίρροπο, αφού οι ποιότητα των παικτών της Αθήνα ’90 υπερίσχυσε στον αγωνιστικό χώρο και το τελικό 6-2 τους φέρνει μία ανάσα από τον τελικό.

Ολυμπιάδα-Υπερίων 4-1

Τον τίτλο του φαβορί επιβεβαίωσε και η Ολυμπιάδα, που κατάφερε από νωρίς να βάλει τις βάσεις για το 1-0 στη συγκεκριμένη σειρά. Προηγήθηκε με 2-0 και παρότι ο Υπερίων μείωσε πριν το ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να πιστεύουν πως μπορούν να πετύχουν κάτι καλό στη συνέχεια, ήρθαν άλλα δύο τέρματα στο δεύτερο μέρος από πλευράς γηπεδούχων για να διαμορφώσουν το 4-1. Πλέον οι δεύτεροι της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος, βρίσκονται μία νίκη μακριά από τη συμμετοχή τους στο μεγάλο τελικό.