Μεγάλη εμφάνιση και πρόκριση για την Αθήνα ’90!

0
782

Πολύ μεγάλη νίκη -που ισοδυναμεί με πρόκριση- πανηγύρισε πριν από λίγο η πρωταθλήτρια Ελλάδας στο futsal, Αθήνα ’90, με 7-6 απέναντι στη Military Futsal Team σε ματς που διεξήχθη στην Ποντγκόριτσα του Μαυροβουνίου.

Οι παίκτες του Γιάννη Ζιάβα ήθελαν μόνο τη νίκη για να προκριθούν στην επόμενη φάση του Uefa futsal Cup και κατάφεραν να την πετύχουν με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Παπαδόπουλο που σημείωσε 5 τέρματα, αλλά βεβαίως και άξιους συμπαραστάτες όλους τους συμπαίκτες του.

Η Ελληνική ομάδα πήρε σχεδόν με τη λήξη του πρώτου μέρους σεβαστό προβάδισμα στο σκορ, καθώς στο 15ο λεπτό βρισκόταν ήδη μπροστά με 4-1 με τέρματα των Παπαδόπουλου (2), Ντάρλα και Χουχούμη. Το ημίχρονο έκλεισε στο 4-2.  Λίγα λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου 20λεπτου, η Αθήνα ’90 διεύρυνε τη διαφορά στο σκορ (6-2), με γκολ και πάλι των Παπαδόπουλου και Χουχούμη. Η αντίπαλη ομάδα πίεσε για να πάρει κάτι από το ματς, όμως δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή με το τελικό 7-6 να διαμορφώνεται λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του παιχνιδιού.

Η Αθήνα ’90 πήρε έτσι την πρόκριση για τον κυρίως γύρο της διοργάνωσης, όπου θα γίνει κλήρωση για 6 γκρουπ των 4 ομάδων (τα ματς θα είναι μονά). Οι δύο πρώτες ομάδες των ομίλων προκρίνονται στo “Elite round” του Uefa Futsal Cup που θα γίνει το φθινόπωρο.