ΜΑΤΣΑΡΑ ΣΤΗΝ ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ…

0
257

Με το εντυπωσιακό 4-3 επικράτησε στη Καισαριανή ο Πανιώνιος του Ατρόμητου στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Νέων της Superleague.

Και οι δύο ομάδες προέρχονταν από ήττες αφού την προηγούμενη αγωνιστική η Καλλονή κέρδισε τον Πανιώνιο με 3-0 και ο Παναιτωλικός τον Ατρόμητο με το ίδιο σκορ.

O Πανιώνιος στο πρώτο ημίχρονο ήταν καλύτερος του Ατρόμητου, καθώς είχε κατοχή της μπάλας και πλήρη έλεγχο του αγώνα, δημιουργώντας φάσεις από οργανωμένες επιθέσεις, κυρίως από τα αριστερά με τους Ρόπα και Ιβάνοφ. Ο Ατρόμητος έβρισκε κλειστούς χώρους από τους παίκτες των «κυανέρυθρων», με αποτέλεσμα να υποκύπτουν σε λάθη και να απειλούν μόνο με αντεπιθέσεις.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν από νωρίς μπροστά στο σκορ, καθώς στο 8΄ σκόραρε ο Ντουρμισάι κάνοντας το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι πήγαν να απειλήσουν για την ισοφάριση, αλλά ο τερματοφύλακας του Πανιωνίου είχε σωστή αντίδραση στο τετ α τετ με τον Χατζησαμίου στο 10΄. Ο Πανιώνιος έκανε το 2-0, στο 16΄, πάλι με τον Ντουρμισάι, ύστερα από καλή συνεργασία του Ρόπα και του Ιβάνοφ. Στο 25΄ ο Ατρόμητος έχασε μια ευκαιρία με τον Παναγιωτόπουλο μέσα στην μεγάλη περιοχή, ενώ στο 34΄ βγήκε η πρώτη κίτρινη κάρτα στον αρχηγό του Πανιωνίου Αρώνη.

Ο Πανιώνιος στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε δυναμικά, καθώς στο 46΄ ο Ντουρμισάι, σε δημιουργικό ρόλο αυτή τη φορά, βρέθηκε με τον Αρώνη και ο τελευταίος έκανε το 3-0. Τέσσερα λεπτά αργότερα στο 49΄ ο Σιδηρόπουλος σκοράρει για τον Ατρόμητο και κάνει το 3-1. Μετά το γκολ, ο οι παίκτες του Ρίζου ήταν πολύ διαφορετικοί σε σχέση με το 1ο ημίχρονο, καθώς είχαν καλύτερες συνεργασίες και έβρισκαν χώρους, ώστε να εκδηλώσουν ορθολογικές επιθέσεις. Στο 52΄ ο Καλύβας πήρε την δεύτερη κίτρινη κάρτα για την ομάδα του Πανιωνίου και στο 53΄η ένταση του παιχνιδιού ανέβηκε και τα μαρκαρίσματα έγιναν πιο δυνατά. Αποτέλεσμα αυτού ήταν ο Παναγιωτόπουλος του Ατρομήτου να δεχτεί δέχτηκε κίτρινη για διαμαρτυρία στον διαιτητή. Ο Ατρόμητος δημιούργησε φάση για γκολ στο 64΄ με τον Κομνιανό και στο 77΄ ο Ρόπας έκανε πέναλτι στον Σιδηρόπουλο. Ο Καραγιάννης ανέλαβε την εκτέλεση για τον Ατρόμητο, ο Πολίτης απέκρουσε, αλλά ο Ζούκας ερχόμενος από πίσω έκανε το 3-2. Στο 80΄ ο Πανιώνιος έκανε το 4-2 με τον Ζήση και στο 81’ ο Ιβάνοφ είχε δοκάρι για την ομάδα του Πανιωνίου.

Το τελικό 4-3 διαμορφώθηκε στο 91΄ με τον Κομνιανό να μειώνει για την ομάδα του Περιστερίου. Σημειώνεται, πως ο Πανιώνιος τελείωσε το παιχνίδι με 10 παίκτες μετά τη δεύτερη κίτρινη κάρτα που δέχτηκε ο Ρόπας για διαμαρτυρία.

Μετά το τέλος του αγώνα ο Καλίν Ιβάνοφ δήλωσε για λογαριασμό των νικητών: «Κάναμε τα εύκολα δύσκολα. Προηγηθήκαμε 2-0 στο ημίχρονο, μετά όμως δεν κάναμε σωστή διαχείριση στο παιχνίδι και δεχτήκαμε «αστεία» γκολ, τα οποία μας δημιούργησαν άγχος και πίεση. Κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι, ξεκινάμε μια καινούργια εβδομάδα και είμαστε ώριμοι για τη νίκη».

Αντίθετα ο νεαρός άσος του Ατρομήτου Γιώργος Κούμης τόνισε: «Το παιχνίδι κρίθηκε στα σημεία. Παίξαμε πολύ καλά στο 2ο ημίχρονο και στάθηκαν πολύ τυχεροί οι αντίπαλοι μας. Πιστεύω πως η ομάδα θα καλυτερεύσει στο επόμενο παιχνίδι και την επόμενη αγωνιστική θα πάμε για τους 3 βαθμούς, διότι παίζουμε εντός έδρας. Στόχος μας είναι να τερματίσουμε σε μια καλή θέση και ότι προκύψει».

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Πανιώνιος (Τερεζόπουλος): Πολίτης, Muca (Γιωματάρης 84΄), Ρόπας, Καλύβας, Kondi, Πηνιώτης, Ιβάνοβ, Αρώνης, Ντουρμισάι (Καρκατήνας 63΄), Μπελεκτσής, Ντάγκρας (Ζήσης 73΄).

Στον πάγκο έμειναν οι: Κωτσαλάς, Πολυχρονίδης, Μπόρης, Μπάχας

Ατρόμητος (Ρίζος): Μπάρκας, Τζιτζικαράκης, Βαρδακώστας, Αβραμίδης, Κωστούλας, Σιδηρόπουλος, Δήμος (Κομνιανός 63΄), Παναγιωτόπουλος, Καραγιάννης, Κοβατσής (Παπαδάκος 46΄), Χατζησαμίου (Ζούκας 76΄).

Στον πάγκο έμειναν οι: Δηλαβέρης, Βλάχος, Κούμης,  Gizgizyan.