ΛΥΤΡΩΣΗ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ!

0
446

Πίεζε στο μισό γήπεδο την Τσεχία. Σε ορισμένες περιπτώσεις ένιωθες πως την έπνιγε… Το αποτέλεσμα όμως παρέμενε 0-0. Οι Ισπανοί όμως δεν τα παράτησαν. Και όπως γίνεται σχεδόν πάντα ο επιμένων νικά. Το γκολ ήρθε στο τέλος. Στο 87΄. Ο Ινιέστα από τα αριστερά παίρνει την μπάλα στα μαγικά του πόδια, βλέπει τον Πικέ στην περιοχή και με σέντρα πάρε – βάλε σερβίρει το γκολ. Ο τελευταίος με κεφαλιά νικάει τον πολύ καλό Τσεχ. Η λύτρωση ήρθε.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Ισπανία να σφυροκοπά τους Τσέχους. Παιχνίδι κατοχής, πάσα – πάσα μέχρι να βρεθεί το άνοιγμα. Ο Μοράτα προσπάθησε, έτρεξε, δεν μπορούσε όμως αυτός και οι συμπαίκτες του να διασπάσουν την καλά οργανωμένη άμυνα των Τσέχων. Η πρώτη φάση στο 16΄ όταν ο Μοράτα πλάσαρε πάνω στον Τσεχ έπειτα από γύρισμα του Σίλβα. Άλλες δύο φορές χρειάστηκε να επέμβει στο πρώτο ημίχρονο και τα κατάφερε και στις δύο. Στο σουτ του Άλμπα και του Σίλβα. Στο 46΄ παραλίγο να έχουμε αυτογκόλ. Ο Χούμπνικ παραλίγο να γίνει μοιραίος για τους Τσέχους. Το γύρισμα του βρήκε το αριστερό δοκάρι του Τσεχ.

Οι Τσέχοι επιθετικά ήταν ανύπαρκτοι. Αμυντικά κρατούσαν. Έτσι μετά από κάποια άστοχα σουτ των Ισπανών φτάσαμε στο 87΄ όπου έγινε το γκολ.  Ο Πικέ έγινε ο παίκτης του αγώνα. Ή μήπως ο Ινιέστα: Σε αυτές τις περιπτώσεις τα εύσημα μοιράζονται. Βέβαια τίποτα δεν θα μπορούσε να συμβεί αν ο Ντε Χέα δεν είχε αποκρούσει το δυνατό σουτ του Νταρίντα στις καθυστερήσεις. Έτσι το φινάλε ήταν γλυκό… Ο προπονητής της Ισπανίας Βιθέντε Ντελ Μπόσκε πρέπει να προβληματιστεί για το γεγονός πως η ομάδα δεν σκοράρει εύκολα.. Αλλά η μπάλα που παίζει και ο τρόπος που την αλλάζει απλά…δεν υπάρχει.

Ισπανία (Βιθέντε Ντελ Μπόσκε): Ντε Χέα, Πικέ, Σέρχιο Ράμος, Ζόρντι Αλμπα, Χουανφράν, Μπουσκέτς, Ινιέστα, Φάμπρεγας (70′ Τιάγκο), Σίλβα, Νολίτο (82′ Πέδρο), Μοράτα (62′ Αντούριθ)

Τσεχία (Πάβελ Βρμπα): Τσεχ, Χούμπνικ, Σίβοκ, Κανταράμπκ, Γκέμπρε-Σελασιέ (86′ Σούραλ), Λιμπέρσκι, Πλάσιλ, Ροζίτσκι (88′ Παβέλκα), Νέτσιντ (75′ Λάφατα), Νταρίντα, Κρέιτσι.