Κυπελλούχος Ελλάδος ο Υπερίων!

0
943

Ο Υπερίων νίκησε με 6-4 τον Πρωτέα στον τελικό και κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδος στο futsal. Το ματς έγινε στην Αγία Παρασκευή και ο φουριόζος από την πρόκριση-έκπληξη απέναντι στην πρωταθλήτρια Αθήνα 90, Υπερίωνας  ολοκλήρωσε την υπέρβαση με την κατάκτηση ενός τόσο σημαντικού τίτλου.

Οι νικητές μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 1-0 χάρη στο γκολ του Σκουτέλη. Ο Πρωτέας έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, καθώς δεν κατάφερε να ευστοχήσει σε 10μετρο πέναλτι, στο 4ο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου. Μετά από αυτό, την κατάσταση στα χέρια του πήρε ο Ταρνανίδης, ο οποίος με χατ-τρικ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0. Ο Μάνος μείωσε σε 4-1 για τον Πρωτέα στο 23ο λεπτό της αναμέτρησης. Οι ηττημένοι μείωσαν σε 4-3 στο 29΄ και άρχισαν να πιστεύουν στη νίκη.

Παρόλα αυτά ο Υπερίων έδειξε πιο ψύχραιμος στα τελευταία κρίσιμα λεπτά του αγώνα, καταφέρνοντας να φτάσει στην πολυπόθητη νίκη και πανηγυρίζοντας έτσι το πρώτο Κύπελλο στην ιστορία του.