ΚΥΠΕΛΛΟΥΧΟΣ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ Η ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ!

0
517

Μετά από τέσσερα χρόνια που η Αθήνα ’90 ήταν εκείνη που κατακτούσε το Κύπελλο, ήρθε η ώρα το τρόπαιο να αλλάξει χέρια. Η Ολυμπιάδα Αγ. Παρασκευής επικράτησε στη παράταση με 3-1 του “Καλτσέτο” και για πρώτη φορά στην ιστορία της στέφθηκε Κυπελλούχος Ελλάδας!

Ο τελικός στο κλειστό γήπεδο του Λαυρίου φαινόταν πως θα κριθεί στις λεπτομέρειες αφού αναμετρόνταν δύο από τις καλύτερες ομάδες της χώρας. Το πρώτο μέρος ήταν απόλυτα ισορροπημένο με τους δύο φιναλίστ να δίνουν προτεραιότητα κυρίως στην αμυντική τους λειτουργία. Όμως, εκεί που όλα έδειχναν πως Ολυμπιάδα και Αθήνα ’90 θα πήγαιναν στα αποδυτήρια ισόπαλες δίχως τέρματα, ήρθε ο Δημήτρης Αλεξόπουλος να κάνει στο τελευταίο δευτερόλεπτο το 1-0 και να δώσει το προβάδισμα στη “Σάντα”.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους οι “πράσινοι” έφτασαν ένα βήμα από την ισοφάριση, αλλά το σουτ που επιχείρησε ο Μουρδουκούτας κατέληξε στο δοκάρι. Τελικά ότι δεν κατάφερε ο… “Box” το έκανε ο Γκρίτζαλης, ο οποίος σκόραρε στο 31′ με απευθείας εκτέλεση κόρνερ γράφοντας το 1-1. Στα λεπτά που απέμεναν η Αθήνα ’90, που κατέβηκε με σημαντικές απουσίες στον τελικό αφού δεν αγωνίστηκαν για διαφορετικούς λόγους ο καθένας οι Μπούσμπουρας και Ντάρλας, προσπάθησε να πάρει το προβάδισμα, όμως οι πολύ καλά διαβασμένοι παίκτες του Γιάννη Ζιάβα δεν της το επέτρεψαν με αποτέλεσμα το παιχνίδι να οδηγηθεί στην παράταση.

Εκεί η Ολυμπιάδα, έδειξε πιο ξεκούραστη και ανέκτησε το προβάδισμα στο 43′ χάρη στο αυτογκόλ του Μουρδουκούτα. Στη συνέχεια, ο Άγγελος Εμμανουηλίδης, ρίσκαρε με τη χρησιμοποίηση πέμπτου παίκτη ωστόσο οι παίκτες του δεν μπόρεσαν να ισοφαρίσουν για δεύτερη φορά. Το τελικό 3-1 διαμορφώθηκε 25 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη με τον Κάρμη να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα της Αθήνας ’90 “κλειδώνοντας” τη νίκη και τη κατάκτηση του Κυπέλλου.