Η Ουαλία πήρε την πρωτιά στον 2ο όμιλο!

0
791

Αυλαία στον 2ο όμιλο με τις Αγγλία και Ουαλία να επικυρώνουν το εισιτήριο που οδηγεί στα νοκ-άουτ και την Σλοβακία να….περιμένει. Οι Δράκοι έκαναν πάρτι απέναντι στους Ρώσους, νικώντας τους με 3-0 και κατακτώντας την 1η θέση. Από την άλλη, οι Άγγλοι έμειναν στο 0-0 με την Σλοβακία και κατέκτησαν τη δεύτερη θέση του ομίλου με 5 βαθμούς. Οι Σλοβάκοι με τους 4 βαθμούς που συγκέντρωσαν έχουν μεγάλες πιθανότητες πρόκρισης στην επόμενη φάση.

Στο «Stade Geoffroy Guichard», Αγγλία και Σλοβακία διασταύρωσαν τα ξίφη τους με στόχο την πρωτιά του ομίλου.

Η Αγγλία μπήκε δυνατά στο ματς και έχασε την πρώτη ευκαιρία στο 6′ με την προβολή του Βάρντι να φεύγει άουτ. Ο επιθετικός της Λέστερ απείλησε ξανά την εστία των Σλοβάκων, όμως απέτυχε να νικήσει τον Κόζατσικ σε τετ-α-τετ. Η ομάδα του Χότζον άγγιξε το γκολ στο 32′, αλλά το σουτ του Λαλάνα απέκρουσε σωτήρια και πάλι ο Κόζατσικ.

Τα «Λιοντάρια» είχαν τον πλήρη έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης και δεν απειλήθηκαν σε καμιά περίπτωση από τους Σλοβάκους. Παρόλα αυτά, η ομάδα του Χάμσικ κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με την ισοπαλία.

Η Αγγλία είχε την κατοχή της μπάλας στις αρχές του 2ου ημιχρόνου και έχασε κλασσική ευκαιρία με τον Ντέλε Άλι στην πρώτη του επαφή με την μπάλα να κάνει την προβολή, αλλά ο Σκρτελ απομάκρυνε σε κόρνερ λίγο πριν η μπάλα περάσει την γραμμή. Οι Άγγλοι είχαν υποψίες ευκαιριών, αλλά καμιά από αυτές δεν ήταν ιδιαίτερα επικίνδυνη για την αντίπαλη εστία.

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΣΛΟΒΑΚΙΑ: Κοζάτσικ, Πεκάρικ, Σκρτελ, Ντουρίτσα, Χουμπότσαν, Πετσόβσκι (Γκιόμπερ), Κούτσκα, Χάμσικ, Μακ, Βάις (Σκρίνιαρ), Ντούντα (Σβέντο).
ΑΓΓΛΙΑ: Χαρτ, Κλάιν, Κέιχιλ, Σμόλινγκ, Μπέρτραντ, Ντάιερ, Χέντερσον, Γουίλσιρ (Ρούνει), Λαλάνα (Άλι), Στάριτζ (Κέιν), Βάρντι.
Διαιτητής: Carlos Velasco Carballo (ESP)
Επόπτες: Roberto Alonso (ESP), Juan Yuste (ESP)
Βοηθοί περιοχών: Jesús Gil Manzano (ESP), Carlos Del Cerro (ESP)
Τέταρτος διαιτητής: Antonio Damato (ITA)
Στο «Stadium de Toulouse» η ουραγός του 2ου ομίλου μετά τη συμπλήρωση των 2 πρώτων αγωνιστικών, αντιμετώπισε την Ουαλία του Μπέιλ. Οι δυο ομάδες πριν το ξεκίνημα της αναμέτρησης διατηρούσαν ελπίδες πρόκρισης με την Ρωσία να βολεύεται μόνο με την νίκη.
Η πρώτη καλή στιγμή για την Ουαλία σημειώθηκε στο 1ο λεπτό όταν ο Μπέιλ έκανε το σουτ εκτός περιοχής, αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Ακινφέεφ. Οι Δράκοι πήραν το προβάδισμα στο  11′, καθώς ο Ράμσεϊ έφυγε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας και έσκαψε την μπάλα πάνω από τον Ακινφέεφ στέλνοντας την στα δίχτυα. Φοβερή πάσα από τον Άλεν στον σκόρερ.
Οι Ουαλοί δεν σταμάτησαν εκεί και στο 20′ έφτασαν σε δεύτερο γκολ με τον Νιλ Τέιλορ, που πήρε το ριμπάουντ μετά από δικό του σουτ και έδωσε αέρα 2 τερμάτων στην ομάδα του.
Οι Ρώσοι απάντησαν στο 27΄όταν ο Χένεσεϊ νίκησε στο τετ-α-τετ τον Τζιούμπα. Η ομάδα του Κόουλμαν έκανε εκπληκτική εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο και έβαλε τις βάσεις για την πρόκριση.
Οι Ουαλοί έδειξαν και πάλι ότι είναι εξαιρετικοί στις αντεπιθέσεις, με τον Μπέιλ να αστοχεί σε τετ-α-τετ από πλάγια θέση. Η ομάδα του Κόουλμαν κλείδωσε τη νίκη στο 68΄. Ο Ράμσεϊ πέρασε κάθετα στον Μπέιλ και ο τελευταίος με ένα εξαιρετικό πλασέ, με το εξωτερικό του ποδιού, σημείωσε το τρίτο γκολ της Ουαλίας. Το υπόλοιπο του ματς κύλησε ήρεμα και το 3-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος.
Ο Μπέιλ έφτασε τα 3 γκολ και είναι πρώτος σκόρερ της διοργάνωσης.
ΡΩΣΙΑ: Ακινφέεβ, Σμόλνικοβ, Βασίλι Μπερεζούτσκι (Αλεξέι Μπερεζούτσκι), Ιγκνασέβιτς, Κομπάροβ, Μαμάεβ, Γκλουσακόβ, Σιρόκοβ (Γκολοβίν), Σμόλοβ (Σαμεντοφ), Κοκόριν, Τζιούμπα.
ΟΥΑΛΙΑ (5-3-2): Χένεσεϊ, Γκάντερ, Τσέστερ, Άσλεϊ Γουίλιαμς, Μπεν Ντέιβις, Νιλ Τέιλορ, Λέντλεϊ (Κίνγκ), Τζο Άλεν (Έντουαρντς, Ράμσεϊ, Μπέιλ , Βόουκς.
Διαιτητής: Jonas Eriksson (SWE)
Επόπτες: Mathias Klasenius (SWE), Daniel Wärnmark (SWE)
Βοηθοί περιοχών: Stefan Johannesson (SWE), Markus Strömbergsson (SWE)
Τέταρτος διαιτητής: Daniele Orsato (ITA)