ΕΛΠΙΔΕΣ ΠΕΝΤΕ… ΑΣΤΕΡΩΝ!

0
355

Εντυπωσιακή ήταν η πρεμιέρα της Εθνικής Ελπίδων στον 7ο όμιλο της προκριματικής φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U-21 2013/2015.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα παίζοντας πολύ όμορφο ποδόσφαιρο συνέτριψε με 5-0 την Μάλτα στο Περιστέρι στον πρώτο του αγώνα στη διοργάνωση.

Η Ελλάδα ξεκίνησε ιδανικά τον αγώνα καθώς κατάφερε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό, όταν ο Καρέλης μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σταφυλίδη βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα της εστίας της Μάλτας. Οι παίκτες του Κώστα Τσάνα συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και οκτώ λεπτά αργότερα διπλασίασαν τα τέρματά τους χάρη στο δεύτερο προσωπικό γκολ του νεαρού επιθετικού του Παναθηναϊκού.

Στο δεύτερο μέρος και μέχρι το 70’ ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε αισθητά, με τους παίκτες της Μάλτας να προσπαθούν να απειλήσουν την εστία του Καπίνο χωρίς αποτέλεσμα. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Έλληνες διεθνείς έπιασαν ξανά… δουλειά και επιβεβαιώνοντας το ρόλο του φαβορί πέτυχαν ακόμα τρία γκολ. Αρχικά ο Κίτσιου στο 72’ ύστερα από την ασίστ του Καρέλη έγραψε το 3-0, ενώ στο 78’ ο Διαμαντάκος που είχε περάσει στο παιχνίδι στη θέση του Βέλλιου σκόραρε για το 4-0. Το κερασάκι στη τούρτα έβαλε στο 90’ ο Γιαννιώτας δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Ελλάδας και γεμίζοντας με χαμόγελα την ελληνική αποστολή. Στο 75’ ο Σταφυλίδης είχε την ευκαιρία να βάλει και αυτός το όνομα του στη λίστα των σκόρερ, όμως αστόχησε από το σημείο του πέναλτι.

Για τον ίδιο όμιλο η αναμέτρηση της Τουρκίας με τη Σουηδία διεκόπη στο 22΄και ενώ το σκορ ήταν ισόπαλο 0-0.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΕΛΛΑΔΑ (Κώστας Τσάνας): Καπίνο, Σταφυλίδης (80’ Λυκογιάννης), Μπουγαϊδης, Ποτουρίδης, Γιαννιώτας, Λαγός, Κολοβός (76’ Μπακασέτας), Μπουχαλάκης, Κίτσιου, Βέλλιος (76’ Μπακασέτας), Καρέλης

ΜΑΛΤΑ (Ρέιμοντ Φαρούτζια): Γ.Μποργκ, Ταμπόνε, Γκρεχ, Σ.Μποργκ, Γ.Πιζάνι (79’ Μάσκατ), Σικλούνα, Μπετσίνα (46’ Ζ.Φαρούτζια), Κ.Μποργκ, Καμεντζούλι, Μικάλεφ (34’ Σ.Πιζάνι), Φαλτζόν