ΕΛΛΑΔΑ-ΣΛΟΒΕΝΙΑ 2-4: ΚΑΛΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ, ΠΑΡΑ ΤΗΝ ΗΤΤΑ

0
523

Σε φιλική αναμέτρηση που διαδραματίστηκε στις αθλητικές εγκαταστάσεις της ΕΠΟ στον Άγιο Κοσμά, η Εθνική Νέων γνώρισε την ήττα από την αντίστοιχη ομάδα της Σλοβενίας, με σκορ 4-2.

Το σκορ στην αναμέτρηση άνοιξε μόλις στο 3ο λεπτό για τους φιλοξενούμενους ο Κόβιενιτς με απευθείας εκτέλεση πέναλτι. Σύντομη ήταν η απάντηση της Εθνικής μας ομάδας, καθώς μόλις 5 λεπτά αργότερα κατόρθωσε να φέρει το παιχνίδι και πάλι στα ίσα χάρη σε αυτογκόλ του Μπλάζιτς. Στη συνέχεια, και συγκεκριμένα στο 30΄οι Σλοβένοι πήραν εκ νέου κεφάλι στο σκορ χάρη σε τέρμα που σημείωσε ο Λότριτς, γράφοντας το 2-1 για τους φιλοξενούμενους, που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου. Δέκα λεπτά μετά το σφύριγμα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Μπακασέτας με όμορφη κεφαλιά ισοφάρισε για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα σε 2-2. Τα αμυντικά λάθη που γινόντουσαν στην ελληνική άμυνα έδωσαν την ευκαιρία στους Σλοβένους να πετύχουν ακόμη δυο τέρματα, αρχικά με τον Λότριτς στο 72’ και στη συνέχεια με τον Σπόραρ στο 77’, διαμορφώνοντας το τελικό 4-2 υπέρ των Σλοβένων.

«Ήταν το τελευταίο φιλικό πριν από την elite round. Είχαμε πολλές ελλείψεις, ενώ χρησιμοποιήσαμε και αρκετά νέα παιδιά. Το σημερινό αποτέλεσμα μάς υποχρεώνει να βρούμε και να μελετήσουμε καλύτερα τα αδύνατα σημεία της ομάδας και να δουλέψουμε περισσότερο. Έχουμε αρκετές ημέρες προετοιμασίας ακόμη και είμαι βέβαιος ότι όλοι μας θα κάνουμε το καλύτερο για να παρουσιαστούμε έτοιμοι στο τουρνουά της Δανίας και να παλέψουμε για την πρόκριση στα τελικά της διοργάνωσης. Είναι η πρώτη μας ήττα μετά από πάρα πολύ καιρό και είναι σημαντικό που αυτή ήρθε σε φιλικό αγώνα», ήταν τα λόγια του Ομοσπονδιακού προπονητή, Κώστα Τσάνα, μετά τη λήξη της αναμέτρησης.

Αξίζει να σημειωθεί το γεγονός ότι στις κερκίδες του προπονητικού κέντρου του Αγίου Κοσμά, μεταξύ άλλων παρευρέθηκαν ο βοηθός του κύριου Φερνάντο Σάντος, Λεωνίδας Βόκολος, καθώς επίσης και οι Ανδρέας Νινιάδης, Ίλια Ίβιτς και Νίκος Νταμπίζας.

ΕΛΛΑΔΑ: Τσιντώτας (46΄ Διούδης), Μαρινάκης, Γκαλίτσιος (46΄ Ρουγκάλας), Κουσίδης (70΄ Αυγενικού), Φουρλάνος (70΄ Πέλκας), Καϊμακαμούδης (46΄ Λυκογιάννης), Μπακασέτας, Κασαπάκης, Τρινταφυλλόπουλος, Κούρο (46΄ Μπούζας), Γωνιάδης (46΄ Διαμαντάκος).

ΣΛΟΒΕΝΙΑ: Μπάρουκσιτς, Πάλσιτς (82΄ Ντομπροβόλιτς), Γιάνζα, Κόβιενιτς, Μπλάζιτς, Κράνιτς, Μπασκέρα (87΄ Γιακόβλεβιτς), Κόλιτς (70΄ Ρόιτς), Λότριτς (80΄ Ντόρνικ), Πραπρότνικ, Πούσκο (55΄ Σπόραρ).