ΕΘΝΙΚΗ ΝΕΩΝ: ΝΙΚΗ ΜΕ ΗΡΩΑ ΤΟΝ ΠΟΠΟΒΙΤΣ

0
246

Με το δεξί ξεκίνησε η Εθνική μας ομάδα των Νέων τις υποχρεώσεις της στον 6ο προκριματικό όμιλο για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του 2014. Οι παίκτες του Θεόδωρου Παχατουρίδη κέρδισαν με το φτωχό 1-0 τους Νέους της Αλβανίας, με το σκορ να τους αδικεί καθώς είχαν απέναντί τους έναν εξαιρετικό Στρακόσα.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο με τους Έλληνες να έχουν μια ελαφρά υπεροχή. Πρώτη καλή στιγμή ήταν στο 16′ όταν μετά από κόρνερ του Δώνη, ο Δεληγιαννίδης δεν κατάφερε να νικήσει τον Αλβανό τερματοφύλακα. Στο 33′ οι παίκτες του Φώτη Στρακόσα έχασαν την ευκαιρία να πάρουν κεφάλι στο σκορ με τον Καβαζάι μετά από καλή ενέργεια να αστοχεί μπροστά από τον Στρέζο. Το ημίχρονο έκλεισε με τον Στρακόσα να δείχνει την κλάση του απέναντι από τον Δώνη σε μία σπουδαία ευκαιρία για την ελληνική ομάδα.

Το δεύτερο μέρος ήταν παράσταση για ένα ρόλο. Η Εθνική μας πίεσε από την αρχή τους Αλβανούς με τον Κρητικό να μην μπορεί να νικήσει ούτε αυτός τον Στρακόσα στο 51′ και τον Φούντα ένα λεπτό αργότερα να σημαδεύει το δοκάρι. Ο γκολκίπερ των Αλβανών συνέχιζε να δείχνει ανίκητος καθώς στο 66′ απέκρουσε και πάλι σουτ του Δεληγιαννίδη. Στο 86′ ‘ομως ο Πόποβιτς, που πέρασε στη θέση του Μήλιου στο 62’, δικαίωσε τον Παχατουρίδη κάνοντας το 1-0 μετά από ασίστ του Δώνη. Οι παίκτες του Φώτη Στρακόσα προσπάθησαν να αντιδράσουν, χωρίς επιτυχία και το 1-0 ήταν το τελικό σκορ.

Επόμενος αντίπαλος της Εθνικής μας θα είναι η οικοδέσποινα Βουλγαρία την προσεχή Πέμπτη (14/11), ενώ στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Βουλγαρία κέρδισε την Σλοβακία με 2-1.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ελλάδα (Παχατουρίδης): Στρέζος, Μυρθιανός, Σωτηράκος, Βλάχος, Βούρος, Πολίμος, Δεληγιαννίδης (Ρούσσος 83′), Φούντας, Δώνης, Μήλιος (Πόποβιτς 62′), Κρητικός (Κουλούρης 76′)

Αλβανία (Στρακόσα): Στρακόσα, Σόκολι, Λουλάι, Χοτζαλάρι, Σίκου, Γκίνι (Καλατζά 87′), Καβαζάι, Κόσε, Ιμεράι (Αντέμι 90′ + 1), Τσεκιτσί (Κάμε 69′), Πρέντι