«Διαστημικός» ο ΠΑΟΚ

0
488

Σε μονόλογο εξελίχθηκε το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, στο γήπεδο της Νέας Μεσημβρίας, με τον Δικέφαλο του Βορρά να επιβάλλεται με το εμφατικό 6-2, των Νέων του Ηρακλή.

Από νωρίς πήραν το προβάδισμα οι παίκτες του Βλάνταν Ίβιτς, με τον Παντεκίδη να κάνει το 1-0 στο 6’. Τρία λεπτά αργότερα, ο Δημητριάδης έδωσε ασφαλέστερο προβάδισμα στην ομάδα του, ενώ στο 15’ ο Κούστας ανέβασε κι άλλο τον δείκτη του σκορ. Η απάντηση από πλευράς φιλοξενούμενων ήρθε στο 29’, με τον Αμαραντίδη να νικά τον Σιαμπάνη, διαμορφώνοντας το 3-1.

Εξίσου χορταστικό ήταν και το δεύτερο ημίχρονο, με τον ΠΑΟΚ να πετυχαίνει στο 50’ και τέταρτο τέρμα, όταν ο Κάκκος αξιοποίησε με τον καλύτερο τρόπο την πολύ ωραία πάσα του Δημητριάδη, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Ηλιάδη. Ο «Γηραιός» μείωσε στο 63’ σε 4-2, ύστερα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Αμαραντίδη, αλλά δεν κατάφερε κάτι περισσότερο στο ματς, με τους γηπεδούχους να δίνουν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους, όταν οι Δημητριάδης και Πόζογλου έκαναν στο 77’ και στο 88’, το 5-2 και το 6-2 αντίστοιχα.

ΠΑΟΚ: Σιαμπάνης, Παναγιωτίδης, Δονδοτσάκης, Δεληγιαννίδης, Παντεκίδης, Κλιγγόπουλος (55΄ Πόζογλου), Κυριλλίδης, Δημητριάδης, Κάκκο (73′ Κτιστόπουλος), Ραγκέλοφ (46′ Ματθαίου), Κούστα.

ΗΡΑΚΛΗΣ: Ηλιάδης, Κασαπίδης, Χουζούρης, Τσότρας, Αβραμίδης, Παναγιωτίδης, Βλαχόπουλος, Αμαραντίδης, Μπικιάρης, Δούμτσιος, Γκιάτας. Έπαιξαν και οι Ρότας, Δάσκος, Δαμουλάκης.