ΓΙΟΥΡΟΠΑ ΛΙΓΚ – ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΙΚΟΣ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

0
239

Το χειρότερο ξεκίνημα που θα μπορούσε να κάνει, πραγματοποίησε ο Παναθηναϊκός απόψε στην πρεμιέρα των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ. Οι “πράσινοι” ηττήθηκαν με κατεβασμένα τα χέρια στη Σλοβενία από τη Μάριμπορ με 3-0, και η υπόθεση πρόκριση φαντάζει δύσκολη αν αναλογιστεί κανείς το γεγονός ότι θεωρητικά η Μάριμπορ είναι η ασθενέστερη ομάδα του ομίλου.

Ο Παναθηναϊκός καθ’όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού ήταν απογοητευτικός και δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης να διεκδικήσει τη νίκη. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 25′ με τον Μπέριτς με σουτ μέσα από την περιοχή, ύστερα από ασίστ του Ταβάρες. Το 1-0 ήταν το αποτέλεσμα με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο 45λεπτο.

Η συνέχεια στο δεύτερο ημίχρονο ήταν ανάλογη του πρώτου. Ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά την άμυνα των Σλοβένων και όσο αυτός δεν μπορούσε να σκοράρει, το να δεχθεί ένα δεύτερο γκολ ήταν θέμα χρόνου. Στο 62′ ύστερα από ένα λάθος στο κέντρο της μεσαίας γραμμής από τον Κουίνσι, οι παίκτες της Μάριμπορ έφυγαν πολύ ωραία στην αντεπίθεση και η μπάλα έφθασε στον Ιμπραΐμι, ο οποίος ανενόχλητος με σουτ λίγο μέσα από την μεγάλη περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Καρνέζη για το 2-0. Τρία λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90′ ήρθε το κερασάκι στην τούρτα για τη μεγάλη νίκη της Μάριμπορ επί του Παναθηναϊκού. Ο Ταβάρες με εύστοχο χτύπημα πέναλτι έγραψε το τελικό 3-0.

Στο έτερο παιχνίδι του δέκατου ομίλου, οι ομάδες που θεωρούνται φαβορί για την πρόκριση στην επόμενη φάση, Τότεναμ και Λάτσιο, έμειναν στο 0-0 στο “Γουάιτ Χαρτ Λέιν”. Αποτέλεσμα το οποίο φέρνει τον Παναθηναϊκό μόνο στην τελευταία θέση του ομίλου χωρίς βαθμό. Η συνέχεια για την ελληνική ομάδα φαντάζει εξαιρετικά δύσκολη, ειδικά αν διατηρήσει το ίδιο κακό πρόσωπο και στις επόμενες αγωνιστικές…

Αναλυτικά τα αποτελέσματα που σημειώθηκαν στην πρώτη αγωνιστική του Γιουρόπα Λιγκ: