Βάρντι+Στάριτζ=ανατροπή

0
653

Στο Stade Bollaert-Delelis της Λανς διεξήχθη το Βρετανικό ντέρμπι του 2ου ομίλου ανάμεσα στην Αγγλία και την Ουαλία. Σε ένα κατάμεστο γήπεδο, τα “Λιοντάρια” έκαναν σπουδαία ανατροπή και τελικά πήραν τη νίκη με 2-1, ακουμπώντας το εισιτήριο που οδηγεί στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Το γκολ της νίκης πέτυχε ο Στάριτζ στο 91′.

Η ενδεκάδα των Άγγλων δεν έχει καμία αλλαγή συγκριτικά με το πρώτο τους παιχνίδι. Αντίθετα, τρεις αλλαγές έχει η σύνθεση της Ουαλίας με Χένεσεϊ, Λέντλεϊ και Ρόμπσον-Κανού να παίρνουν θέση βασικού.

Η Αγγλία προερχόταν από το ισόπαλο (1-1) αποτέλεσμα κόντρα στη Ρωσία, ενώ οι Ουαλοί είχαν επικρατήσει με 2-1 της Σλοβακίας.

Η εντεκάδα των Άγγλων:

image

Η πρώτη καλή ευκαιρία στο ματς σημειώθηκε στο 6ο λεπτό με τον Λαλάνα να κάνει την κούρσα από δεξιά, βγάζοντας εξαιρετική σέντρα στον Στέρλινγκ, αλλά ο εξτρέμ των “Λιονταριών” δεν κατάφερε να ανοίξει το σκορ, πετώντας στα σκουπίδια την ασίστ του συμπαίκτη του. Το πρώτο 10λεπτο ολοκληρώθηκε με τους Άγγλους να έχουν μια μικρή υπεροχή και τους Ουαλούς να προσπαθούν να απειλήσουν κυρίως με στημένες φάσεις.

13406887_1200626166615849_7441656425528846259_n

*Προσπαθώντας να καταλάβουν πώς γίνεται ο Ραχίμ Στέρλινγκ να κόστισε 60 εκατομμύρια…

Μετά τα 10 πρώτα λεπτά ο ρυθμός έπεσε, οι άμυνες έσφιξαν και οι καλές ενέργειες των παικτών μετρώνται στα δάχτυλα του ενός χεριού. Αυτή την ησυχία ήρθε να τα ταράξει ο Γκάρι Κέιχιλ στο 26′, οπού μετά από φάουλ του Ρούνει έπιασε την κεφαλιά από το σημείο του πέναλτι, όμως η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Χένεσεϊ. Οι δύο προπονητές παρέταξαν τις ομάδες τους με κύριο μέλημα να μην δεχθούν γκολ, με τους Άγγλους να παίρνουν περισσότερα ρίσκα στο πρώτο ημίωρο της αναμέτρησης.

Η ομάδα του Χότζον θα μπορούσε να προηγηθεί στο σκορ, αλλά ο διαιτητής του αγώνα Φέλιξ Μπρίχ έκλεισε τα μάτια στο χέρι του Μπεν Ντέιβις μέσα στη μικρή περιοχή. Τα “Λιοντάρια” πλησίασαν ξανά το γκολ στο 36΄με την κεφαλιά του Κρις Σμόλινγκ να περνάει ελάχιστα άουτ, ύστερα από το καλοχτυπημένο κόρνερ του Ρούνεϊ.

image (1)

Η ομάδα του Κόουλμαν άνοιξε το σκορ κόντρα στη ροή του αγώνα με την εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Μπέιλ από τα 30 μέτρα. Δεύτερο τέρμα που πετυχαίνει ο άσος της Ρεάλ Μαδρίτης στη διοργάνωση, ισοφαρίζοντας έτσι τους Παγιέ και Στάνκου. Ο Χαρτ φέρει ευθύνη στο συγκεκριμένο γκολ, καθώς θα μπορούσε να αντιδράσει πολύ καλύτερα.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους Ουαλούς να έχουν βάλει γερά θεμέλια πρόκρισης. Εξαιρετικό στήσιμο των “Δράκων” στον αγωνιστικό χώρο από τον Κόουλμαν, ενώ ο Χότζον για ακόμη μια φορά δείχνει να “ψάχνεται”. Παρόλα αυτά οι Άγγλοι είχαν περισσότερες τελικές ευκαιρίες.

Ο προπονητής των Άγγλων προσπάθησε να κάνει πιο απειλητική την ομάδα του στο δεύτερο ημίχρονο, έτσι έβαλε στο ματς τους Στάριτζ και Βάρντι.

Οι Άγγλοι απείλησαν να φέρουν το ματς στα ίσα στο 54΄, αλλά ο Χένεσεϊ έδιωξε σε κόρνερ το συρτό σουτ του Ρούνει. Η Αγγλία έστειλε το πρώτο προειδοποιητικό μήνυμα και μας προϊδέαζε για το τι θα ακολουθήσει. Η χρυσή αλλαγή του Χότζον που ακούει στο όνομα Τζέιμι Βάρντι, εκμεταλλεύτηκε το λάθος διώξιμο του Γουίλιαμς και με βολέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Χένεσεϊ. Ο επιθετικός της Λέστερ έδωσε την απάντηση του στον προπονητή των “Λιονταριών”, καθώς ο τελευταίος δεν τον χρησιμοποίησε καθόλου την πρώτη αγωνιστική.

*Ο στράικερ της Λέστερ σκόραρε για πρώτη φορά σε τελικά μεγάλης διοργάνωσης. Χρειάστηκε 11 λεπτά για να τα καταφέρει, στο ντεμπούτο του.

Στο 73ο λεπτό ο Χότζον πέρασε στο ματς τον Ράσφορντ θέλοντας να κάνει την ομάδα του ακόμα πιο επιθετική. Η τριπλέτα της επίθεσης αποτελούνταν από τους Στάριτζ, Ράσφορντ και Βάρντι. Πίσω τους σε ρόλο δεκαριού βρισκόταν ο Ρούνεϊ.

Οι 2 ομάδες δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν κάποια αξιοσημείωτη ευκαιρία μέχρι το 89′. Σε εκείνο το λεπτό ο Κέιχιλ έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Οι Άγγλοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με το γκολ του Στάριτζ στο 91ο λεπτό έκαναν την σπουδαία ανατροπή. Τελευταία ευκαιρία στο ματς με τον Μπέιλ να αστοχεί για λίγο στην κεφαλιά που επιχείρησε στο 93′.

Με αυτή τη νίκη η Αγγλία σκαρφάλωσε στην 1η θέση του ομίλου με 4 βαθμούς, ενώ η Ουαλία ισοβαθμεί στη 2η θέση με του Σλοβάκους, έχοντας 3 πόντους.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι χρυσές αλλαγές του Χότζον έδωσαν τη νίκη στην Αγγλία.

MVP:  Ο Ντάνιελ Στάριτζ. Μπήκε αλλαγή στο ημίχρονο και κατάφερε να βρεθεί και στις 2 φάσεις των γκολ των Άγγλων. Σέντρα από την οποία προήλθε το γκολ του Βάρντι και ωραίο τελείωμα στις καθυστερήσεις που χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Συνθέσεις

ΑΓΓΛΙΑ: Χαρτ, Γουόκερ, Κέιχιλ, Σμόλινγκ, Ρόουζ, Άλι, Ντάιερ, Ρούνεϊ, Λαλάνα (Ράσφορντ), Στέρλινγκ (Στάριτζ), Κέιν( Βάρντι).
ΟΥΑΛΙΑ: Χενεσέι, Γκάντερ, Τσέστερ, Γουίλιαμς, Ντέιβις, Τέιλορ, Ράμσεϊ, Λέντλεϊ (Έντουαρντς), Άλεν, Ρόμπσον-Κάνου (Γουίλιαμς), Μπέιλ.
Διαιτητής: Φέλιξ Μπριχ
Επιμέλεια: Νίκος Καρφής