Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ FUTSAL: ΜΕΓΑΛΟΣ ΝΙΚΗΤΗΣ Ο ΗΝΙΟΧΟΣ ΣΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ ΤΩΝ ΠΛΕΪ ΟΦ

0
248

Ο αγώνας που άνοιγε σήμερα την πρώτη φάση των πλει οφ της Α’ Κατηγορίας Futsal μεταξύ Ηνίοχου και Μινώταυρου ήταν αναμενόμενο πως θα είχε έντονο ενδιαφέρον.Σε ένα παιχνίδι πραγματική διαφήμιση του αθλήματος και άκρως ακατάλληλο για καρδιακούς οι γηπεδούχοι επικράτησαν στις λεπτομέρειες της ομάδας του Ταύρου με 8-7.

Η σειρά πλέον θα μεταφερθεί στην έδρα του Μινώταυρου για τον δεύτερο μεταξύ τους αγώνα που λίγο πολύ μπορεί να κρίνει και την πρόκριση ή να της δώσει παράταση!

Στο αγωνιστικό κομμάτι:

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την ομάδα του Ηνίοχου καθώς ευτύχησε να προηγηθεί μόλις στο δεύτερο λεπτό της αναμέτρησης , με δράστη τον πρώτο σκόρερ του φετινού πρωταθλήματος Αντώνη Μάνο έπειτα από πολύ όμορφη βαθιά μπαλιά του Κολυμπίρη και εναέριο πλασέ του αρχηγού.Πριν από την συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου ακολούθησαν ακόμη δύο γκολ για τους γηπεδούχους , αρχικά στο έκτο λεπτό , με σκόρερ τον Μεσσηνέζη μετά από ασσίστ του Μάνου και στην  συνέχεια με το δεύτερο τέρμα του Μάνου που προήρθε από απευθείας εκτέλεση φάουλ στο όγδοο λεπτό.Οι φιλοξενούμενοι βλέποντας το παιχνίδι να ξεφεύγει , αύξησαν την πίεση τους και ανεβάζοντας απόδοση μείωσαν το σκορ σε 3-1 μετά από πολύ όμορφο μονοκόμματο σουτ του Κάσση λίγο έξω από την αντίπαλη περιοχή.Ο Ηνίοχος ωστόσο έδωσε αρκετά γρήγορα απάντηση στο γκολ που δέχτηκε με σκόρερ τον Σταματέλο στο 13′.Ακολούθησαν δύο διαδοχικά τάιμ άουτ , ένα για κάθε ομάδα.Η συνέχεια άνηκε αποκλειστικά στην ομάδα του Μινώταυρου όπου στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια , αρχικά με τον αρχηγό και πρώτο σκόρερ της Φίλιππο Φιλίππου ύστερα από πολύ όμορφη ενέργεια του και σουτ έξω από την περιοχή , στην συνέχεια μετά από περιπετειώδη αντεπίθεση , η μπάλα κατέληξε από κόντρες σχεδόν πάνω στην γραμμή , με τον Τριάντη απλώς να την σπρώχνει στα δίχτυα και τέλος το τελικό 4-4 του πρώτου μέρους ήρθε και πάλι από αντεπίθεση με τον Φιλίππου να πετυχαίνει με διαγώνιο σουτ το δεύτερο τέρμα του στην αναμέτρηση.Αξιοσημείωτο είναι πως ο Μινώταυρος ισοφάρισε τον αγώνα ουσιαστικά σε διάστημα τεσσάρων λεπτών , ενώ στην τελευταία φάση του ημιχρόνου έχασε τεράστια ευκαιρία για να προσπεράσει με χαμένο τετ-α-τετ του Φιλίππου έπειτα από κλέψιμο στο κέντρο του γηπέδου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ομάδες μπήκαν πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο , αμφότερες αποφασισμένες για την μεγάλη νίκη.Το παιχνίδι εξελίχθηκε σε ροντέο δίχως να μπορέσει καμιά από τις δύο ομάδες να πάρει διαφορά ασφαλείας που θα της εξασφάλιζε την νίκη και όλα κρίθηκαν στο τελευταίο λεπτό.Η αρχή έγινε στο 24′ με τον Μεσσηνέζη να σκοράρει για δεύτερη φορά δίνοντας προβάδισμα ενός τέρματος για τον Ηνίοχο.Στο αμέσως επόμενο λεπτό ήρθε η απάντηση του Μινώταυρου με το τρίτο γκολ του Φιλίππου στο παιχνίδι έπειτα από πανέμορφο τελείωμα στο «παραθυράκι» της αντίπαλης εστίας.Στα επόμενα λεπτά το άγχος επιρρέασε αρνητικά και τις δύο ομάδες κάνοντας τες πιο επιθετικές με αποτέλεσμα Μάνος και Γκαϊφύλλιας από Ηνίοχο και Μινώταυρο αντίστοιχα να τιμωρηθούν με κίτρινη κάρτα.Ακολούθησε μια απίστευτη χαμένη ευκαιρία ,  έπειτα από εκπληκτικό σουτ του Μάνου που κατέληξε στο δοκάρι , ο Μινώταυρος βγήκε στην αντεπίθεση χάνοντας τετ-α-τετ με τον Γκαϊφύλλια.Η φάση του αγώνα όμως ήρθε στο 30′ , ο Ζέρβας (τερματοφύλακας του Ηνίοχου) σκόραρε από το ένα τέρμα στο άλλο με απευθείας ελεύθερο και την μπάλα να περνάει ανάμεσα από τα χέρια του Παντελάτου (τερματοφύλακας του Μινώταυρου) που φέρει τεράστιο μερίδιο ευθύνης.Η ομάδα του Ταύρου όμως δεν τα έβαλε κάτω , φτάνοντας στο αμέσως επόμενο λεπτό ξανά στην ισοφάριση και πάλι με τον Φιλίππου έπειτα από απευθείας εκτέλεση φάουλ.Ο Ηνίοχος όμως πήρε αμέσως και πάλι κεφάλι στο σκορ με το δεύτερο γκολ του Σταματέλου έπειτα από ασσίστ του Μαντή και ωραίο πλασέ μέσα από την περιοχή.Ο Μινώταυρος σπατάλησε τεράστια ευκαιρία για να ξαναφέρει το παιχνίδι στα ίσια , με τον Φιλίππου να αστοχεί σε κερδισμένο δεκάμετρο πέναλτι , στέλνοντας την μπάλα άουτ και επειδή η μπάλα τιμωρεί , στο 36′ μεγάλο λάθος του Κάσση στην άμυνα , με τον Μάνο να το αξιοποιεί πετυχαίνοντας το τρίτο προσωπικό του γκολ.Οι φιλοξενούμενοι πλέον όντας με δύο γκολ πίσω στο σκορ , δεν είχαν άλλη επιλογή απ’το να τα δώσουν όλα για όλα παίζοντας το γνωστό επιθετικό σύστημα του Γκαϊφύλλια , με τον ίδιο να αγωνίζεται όταν έχει η ομάδα του την μπάλα ως «παγκότερμα».Το σύστημα αυτό τελικά δικαίωσε τον παίκτη-προπονητή του Μινώταυρου καθώς είδε την ομάδα του να σκοράρει στο 38′ , με το δεύτερο γκολ του Τριάντη έπειτα από πανέμορφη πάσα του Φιλίππου.Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να φτάσουν στην ισοφάριση που θα έστελνε το παιχνίδι στην παράταση , όμως ο Ηνίοχος δεν τους άφησε περιθώρια , πετυχαίνοντας έτσι μια τεράστια νίκη στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα , όχι μόνο από την άποψη του 1-0 αλλά κυρίως ψυχολογικής.Τελικό σκορ αγώνα: Ηνίοχος – Μινώταυρος 8-7!

Ηνίοχος – Μινώταυρος 8-7 (ημίχρονο 4-4): Μάνος 1-0 (2′), Μεσσηνέζης 2-0 (6′), Μάνος 3-0 (8′), Κάσσης 3-1 (11′), Σταματέλος 4-1 (13′), Φιλίππου 4-2 (17′), Τριάντης 4-3 (18′), Φιλίππου 4-4 (19′), Μεσσηνέζης 5-4 (24′), Φιλίππου 5-5 (25′), Ζέρβας 6-5 (30′), Φιλίππου 6-6 (31′), Σταματέλος 7-6 (32′), Μάνος 8-6 (36′), Τριάντης 8-7 (38′)

Οι συνθέσεις:

Ηνίοχος: Ζέρβας, Μάνος, Μπάσο, Κολυμπίρης, Σταματέλος, Μαντής, Βαρσαμόπουλος, Αθανασίου, Πριονιστής, Μεσσηνέζης, Σκαρτσιούνης, Μπέριος, Στόλης, Τζαβέλας

Μινώταυρος: Παντελάτος, Φιλίππου, Γκαϊφύλλιας, Τριάντης, Κάσσης, Sulovari, Τριφύλλης, Πολεμαρχάκης, Κελεμτζής, Καραμπαλίκογλου, Νικολακόπουλος, Τριανταφυλλόπουλος

Οι αγώνες που θα ακολουθήσουν για την πρώτη φάση των πλει οφ της Α’ Κατηγορίας Futsal θα γίνουν την Δευτέρα (15/4).