Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ FUTSAL: ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟ ΝΕΟ ΙΚΟΝΙΟ

0
134

Ο αγώνας μεταξύ του Νέου Ικονίου και του Αία Παλλήνης για την 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α’ Κατηγορίας , ήταν αναμενόμενο πως θα εξελισσόταν σε ντέρμπι από κάθε άποψη και κυρίως βαθμολογική. Το τελικό 3-2 επιβεβαιώνει τις προβλέψεις όλων.

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν από το πρώτο μόλις λεπτό της αναμέτρησης με σκόρερ τον Μαυραντώνη. Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τις δύο ομάδες να είναι εμφανώς αγχωμένες κάνοντας αρκετά αβίαστα λάθη και λίγες καλές ευκαιρίες προς την αντίπαλη εστία.

Στο 12ο λεπτό η ομάδα της Παλλήνης κάλεσε τάιμ άουτ το οποίο καρποφόρησε  στο αμέσως επόμενο λεπτό με την ισοφάριση του Πατραμάνη. Όλα έδειχναν πως το πρώτο μέρος θα έληγε ισόπαλο, όμως μετά από μια ξαφνική αντεπίθεση του Νέου Ικονίου, ο Ζάχος έδωσε ξανά προβάδισμα στην ομάδα του στο 19ο λεπτό. Έτσι, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 2-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός και η ένταση στο παιχνίδι των δύο ομάδων αυξήθηκε. Η αρχή έγινε με τον Κουνίδη που δέχτηκε κίτρινη κάρτα στο 22’ για σκληρό μαρκάρισμα. Από εκεί και πέρα το παιχνίδι έγινε ροντέο με τεράστιες ευκαιρίες να χάνονται η μια πίσω από την άλλη. Αρχικά ο Ζάχος έχασε ένα εύκολο τετ-α-τετ στο 25’, με τον άγραφο νόμο του ποδοσφαίρου να επιβεβαιώνεται στο αμέσως επόμενο λεπτό, αφού οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν εκ νέου σε 2-2 με σκόρερ τον Γαλακτόπουλο. Ακόμα ένα άχαστο τετ-α-τετ για την ομάδα του Ικονίου αυτή την φορά από τον Χονδρουδάκη αμέσως μετά την ισοφάριση, ανάγκασε τους γηπεδούχους να καλέσουν το δεύτερο τάιμ άουτ τους. Στην συνέχεια του αγώνα είχαμε ακόμα δύο εκπληκτικές ευκαιρίες για γκολ. Η πρώτη το απίστευτο τακουνάκι του Νικολάου στο 29’ που έσωσε έδειξε ο Κορακάκης, δείχνοντας τα εξαιρετικά του αντανακλαστικά, και η δεύτερη ένα σουτ του αρχηγού του Νέου Ικονίου Κατεβτσιάν στο 33ο λεπτό που κατέληξε στο δοκάρι.

Το παιχνίδι είχε φτάσει στο 35’ και το Ικόνιο πήρε με την σειρά του κι εκείνο το δεύτερο τάιμ άουτ του προκριμένου να μπορέσει ο Ζάχος να καθοδηγήσει όπως θεωρούσε εκείνος σωστά την ομάδα του για τα τελευταία λεπτά. Οι γηπεδούχοι μπήκαν εκ νέου στον αγωνιστικό χώρο πιέζοντας πολύ ψηλά τους αντιπάλους τους, και στο 37ο λεπτό ο Μαυραντώνης εκμεταλλεύτηκε, χάρη στην πίεση της ομάδας του, το λάθος του Κουνίδη και με πάσα πάρε βάλε τροφοδότησε τον Κατεβτσιάν που έκανε 3-2.

Για τα τελευταία λεπτά το Ικόνιο κλείστηκε πίσω για να κρατήσει το σκορ, με τον τερματοφύλακα της ομάδας Αναστάση Κορακάκη να κάνει την απόκρουση του αγώνα στο 39ο λεπτό της αναμέτρησης έπειτα από πολύ δυνατό σουτ του Νικολάου, χαρίζοντας στην ομάδα του 3 υπερπολίτιμους βαθμούς για την συνέχεια του πρωταθλήματος.

Νέο Ικόνιο – Αίας Παλλήνης 3-2 (ημίχρονο 2-1): Μαυραντώνης 1-0 (1’), Πατραμάνης 1-1 (13’), Ζάχος 2-1 (19’), Γαλακτόπουλος 2-2 (26’), Κατεβτσιάν 3-2 (37’)

Οι συνθέσεις:

Νέο Ικόνιο: Πρεβενάς, Κατεβτσιάν, Μαυραντώνης, Χονδρουδάκης, Ζάχος, Καρασάββας, Γκότσης, Παπαδημητρίου, Μπαχτής, Μπρίμπος, Καραπετσάνης, Ρωμαντζής, Ρουσσίδης, Κορακάκης

Αίας Παλλήνης : Δανασσής, Τζάνης, Μαρκίδης, Κουνίδης, Πατραμάνης, Γαλακτόπουλος, Πρίφτης, Σπύρου, Μεταξάς, Μερκούρης, Λεστάκης, Νικολάου