ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΒΑΘΜΟ…

0
312

Ισόπαλη έληξε η αναμέτρηση νέων μεταξύ Ατρομήτου και Ολυμπιακού,  για την 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος Κ20 της Σούπερ Λίγκ.

Το τελικό 0-0 ανάμεσα στις δυο ομάδες φανερώνει πως και οι δύο πλευρές έδωσαν μεγαλύτερη βάση και προσοχή στην σωστή αμυντική λειτουργεία, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να μην έχει ιδιαίτερες συγκινήσεις αφού οι φάσεις για γκολ ήταν ελάχιστες.

Η πρώτη ευκαιρία για γκολ ήρθε από τους γηπεδούχους μόλις στο 5΄ ύστερα από σουτ του Δηλαβέρη, αλλά ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού δεν έδειξε να αιφνιδιάζεται και μπλόκαρε σταθερά την μπάλα. Στην συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν στο 10΄ μετά από μια πολύ καλή εκτέλεση κόρνερ του Laci που βρήκε το κεφάλι του Σωτηράκου αλλά η μπάλα κατέληξε ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι του Θεοδωράκη. Στο 19΄ ο Ολυμπιακός απείλησε και πάλι τους Περιστεριώτες μετά το λάθος στην άμυνα από τον Κωστούλα με αποτέλεσμα ο Βέργος να θέλει να το εκμεταλλευτεί, αλλά ο πορτιέρο του Ατρομήτου είπε όχι στο αριστοτεχνικό πλασέ που πραγματοποίησε ο επιθετικός του Ολυμπιακού. Ένα λεπτό αργότερα στο 20΄ ο Δήμος πάσαρε στον κενό χώρο με προορισμό τον Χατζηστάμου, εκείνος με την σειρά του πλάσαρε αλλά και πάλι ο Στρέτζος είπε όχι στην ευκαιρία του Ατρομήτου. Οι πειραιώτες κέρδισαν φάουλ σε πολύ καλό σημείο, ο Σωτηράκος εκτέλεσε απευθείας πολύ καλά, αλλά ο Θεοδωράκης ήταν σε σωστή θέση και δεν έδειξε να ανησυχεί.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δυο ομάδες έκαναν λίγες ευκαιρίες με τους φιλοξενούμενους να έχουν καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας δίχως αυτό να αρκεί για να κερδίσουν το παιχνίδι στο Περιστέρι. Από την μεριά τους οι γηπεδούχοι ήταν προσεκτικοί και βιαστικοί στις επιθετικές τους επιλογές.

Στην επανάληψη και οι δύο ομάδες δεν άλλαξαν κάτι, καθώς από ότι φάνηκε στην πορεία και την εξέλιξη του αγώνα στο και οι δύο πλευρές είχαν την ίδια φιλοσοφία με αυτή του πρώτου. Η πρώτη ευκαιρία του 2ου μέρους ήρθε από τον Ατρόμητο στο 51΄μετά από ένα πλάγιο σουτ του Χατζηστάμου αλλά ο Στρέτζος έπεσε  και απόκρουσε την μπάλα στην δεξιά του γωνία. Ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο 53΄ πολύ κοντά στο να κάνει το 0-1 μετά το τετ α τετ του Σιώπη που πλάσαρε από πάνω τον τερματοφύλακα του Ατρομήτου αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 80΄ οι Πειραιώτες απείλησαν και πάλι την εστία του Θεοδωράκη. Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Γαρεφαλάκης σηκώθηκε πιο ψηλά από όλους και έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Θεοδωράκης απέκρουσε και έδιωξε τον κίνδυνο με τα πόδια.

Τέλος να σημειώσουμε πως ο Ατρόμητος τελείωσε τον αγώνα με δέκα παίχτες λόγω αποβολής του Παναγιωτόπουλου με την δεύτερη κίτρινη κάρτα που είδε στο 85΄.

Ατρόμητος: Θεοδωράκης,  Καραγιάννης, Τζιτζικαλάκης, Κωστούλας, Βαρδακώστας, Βλάχος, Δήμος (81’ Ζούκα), Δηλαβέρης, Μπαστάκος (90’+2 Κομνηνός), Παναγιωτόπουλος, Χατζηστάμου (73’ Σιδηρόπουλος).

Ολυμπιακός: Στρέζος, Γκούτσιος, Σωτηράκος, Βλάχος, Βούρος, Laci, Σιώπης (71’ Ψυχογιός), Νασιακόπουλος (86’ Ιγνατίδης), Βέργος (64’ Γαρεφαλάκης), Γιάνκοβιτς, Πασαλίδης.