ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ ΟΙ ΕΛΠΙΔΕΣ

0
373

Την ήττα και μάλιστα με το βαρύ 4-0 γνώρισε η Εθνική ομάδα των Ελπίδων από την αντίστοιχη της Βοσνίας – Ερζεγοβίνης, στο πλαίσιο της προκριματικής φάσης του Euro 2013.

Οι Έλληνες διεθνείς φάνηκαν κατώτεροι των περιστάσεων καθώς δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο ουσιαστικά του αγώνα να απειλήσουν τους αντιπάλους τους. Οι Βόσνιοι ήταν κυρίαρχοι στον αέρα, και πετυχαίνοντας τέσσερα γκολ σε διάστημα 8 λεπτών, έφτασαν εύκολα στη νίκη και εδραιώθηκαν στην δεύτερη θέση του 1ου ομίλου.

Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε στο 8ο λεπτό ο Μπίλμπιγια με δυνατή κεφαλιά, και ο ίδιος ποδοσφαιριστής τρία λεπτά αργότερα διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Στο 15΄ο Μπέσιτς με δυνατό σουτ έγραψε το 3-0 και στην αμέσως επόμενη φάση ο Τζούριτς διαμόρφωσε το τελικό 4-0. Μοναδικές αξιόλογες στιγμές για την Ελλάδα ήταν τα σουτ των Βέλλιου (24΄) και Σταφυλίδη (35΄), τα οποία δεν ανησύχησαν τον Μπούκβιτς.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Βοσνία – Ερζεγοβίνη: Μπούκβιτς, Τσόλιτς, Κβέσιτς, Σίποβιτς, Μάρκιτς, Βίστσα (Μεσάνοβιτς 60’), Στεβάνοβιτς, Μπίλμπιγια (Σούλιτς 74’), Γκράχοβατς, Μπέσιτς, Τζούριτς (Γκνιάτιτς 60’)

Ελλάδα: Γκέλιος, Τζανακάκης, Ποτουρίδης, Μπουγαΐδης, Λαγός (Μπάλλας 72’), Γιαννιώτας, Κουρμπέλης, Βέλλιος, Κατίδης (Πέλκας 65’), Σταφυλίδης, Κολοβός (Διαμαντάκος 46’)

Η αυλαία της προκριματικής φάσης κλείνει για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα την Δευτέρα 10/9 στις 18:00 στο Περιστέρι, με αντίπάλο την Κύπρο.