ΑΝΟΙΧΤΟΙ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΙ ΓΙΑ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΚΑΙ ΠΑΟΚ

0
324

Ανοιχτούς λογαριασμούς για τη Τούμπα άφησαν Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ μετά το 2-1 του ΄΄Γεώργιος Καραϊσκάκης΄΄.Σε ένα παιχνίδι με αρκετά καλή μπάλα ανα διαστήματα,νεύρα, κάρτες και μια αποβολή ο ΠΑΟΚ κατάφερε στη μοναδική του τελική προσπάθεια σε όλο το παιχνίδι να πετύχει το εκτός έδρας γκολ που τόσο ήθελε, κάτι που αν συνυπολογίσουμε και τ ότι έπαιζε με δέκα παίκτες για παραπάνω από ένα ημίχρονο αποκτά ακόμα μεγαλύτερη σημασία.

Στο πρώτο μέρος οι ΄΄ερυθρόλευκοι΄΄ μπήκαν αποφασισμένοι για να πάρουν απο νωρίς τα ηνία του αγώνα και τα κατάφεραν με τρόπο που δεν περίμενε ούτε ο πιο… αισιόδοξος φίλος τους.Με τη γνωστή τακτική του ασφηκτικού πρέσινγκ που πλήν Μαρτίου ο Ολυμπιακός  εφάρμοζε τέλεια  όλη τη χρονιά, οι γηπεδούχοι  με μπροστάρη το Νταβίντ Φουστέρ πέτυχαν  δύο τέρματα πριν καλά καλά βγούν στο γήπεδο…Στο 7ο λεπτό ο Ντομίνγκεζ μετά απο σέντρα του Φουστέρ απ΄τα αριστερά έκανε με εναέριο βολέ το 1-0 και έδωσε …φτερά στα πόδια των παικτών του Μίτσελ που συνέχισαν σε ίδιο τέμπο.Πριν καταλάβουν καλά καλά οι παίκτες του ΠΑΟΚ τι είχε γίνει ήρθε και το δεύτερο τέρμα αυτή τη φορά απο κάθετη μπαλιά του Σαλίνο στο Φουστέρ που με πλασέ έκανε το 2-0.

Ο Ολυμπιακός έχοντας και τη ψυχολογία με το μέρος του έδειχνε από νωρίς ότι θα καθαρίσει τον αγώνα αλλά ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε και ο Αθανασιάδης μετά  απο γλυκία σέντρα του Λίνο έκανε με προβολή το 2-1 στο 30΄ και ξανάβαλε τους φιλοξενούμενους στο παιχνίδι.Κάπου εκεί ο αγώνας πήρε …φωτιά.Ο Κλάους πηγαίνοντας με τη μπάλα στη σέντρα δέχτηκε κατί… μικροσπρωξίματα από τους Βαλντέζ και Φουστέρ έπεσε κάτω και στη συνέχεια ο Στόχ αντέδρασε με τον ίδιο ακριβώς τρόπο σπρώχνοντας  το Βαλντέζ.Ο διαιτητής Καλογερόπουλος έδειξε τη κόκκινη κάρτα στο Σλοβάκο που αποχωρήσε με πολλά νεύρα ενώ οι Φουστέρ και Νάτχο τιμωρήθηκαν με κίτρινη κάρτα.Οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν και ο Γεωργιάδης προχώρησε στη πρώτη του αλλαγή ένα λεπτό πριν το τέλος του πρώτου μέρους βάζοντας τον  Λούκας στη θέση του Βούκιτς.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ΄΄ερυθρόλευκοι΄΄ έχοντας και το αριθμητικό πλεονέκτημα πλέον μετά την αποβολή του Στοχ πιέζαν συνεχώς χωρίς ωστόσο να κάνουν τη μεγάλη ευκαιρία ως το 60΄.Σε εκείνο το λεπτό ο Μαρκάνο μόνος του σε κενή εστία δεν μπόρεσε να σκοράρει με το κεφάλι σημαδεύοντας το δοκάρι μετά απο σεντρα του Μανιάτη.

Οκτώ  λεπτά αργότερα ο Γλύκος έκανε την επέμβαση του αγώνα καθώς σε εξ επαφής κεφαλιά του Βαλντέζ μετά απο σέντρα του Σαλίνο ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ έδιωξε εντυπωσιακά τη μπάλα σε κόρνερ.

Οι γηπεδούχοι είχαν μεν τη πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά στη συνέχεια δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν κάτι το αξιοσημείωτο με εξαίρεση κάποια σούτ  καθώς οι Θεσσαλονικές έκλεισαν καλά τους χώρους προς την εστία του Γλύκου ενώ και η είσοδος του Κατσουράνη στη θέση του Νάτχο φρέσκαρε το κέντρο τους.

Ο ΠΑΟΚ με δεδομένο ότι έπαιζε για 65΄ λεπτά με παίκτη λιγότερο πρέπει να αισθάνεται ευχαριστημένος και ξέρει ότι στη φλεγόμενη Τούμπα χρειάζεται ένα καθαρό 1-0 για να πάρει τη πρόκριση στο τελικό του ΟΑΚΑ ενώ στον Ολυμπιακό γνωρίζουν  ότι έχασαν την ευκαιρία να καθαρίσουν απο σήμερα.Συνέχεια τη Μεγάλη Τετάρτη….

Ολυμπιακός:Μέγιερι, Μανιάτης(67’ Πέρεζ), Εντινγκά(46’ Σάμαρης), Βαλντέζ, Φουστέρ(79΄ Σαβιόλα), Χολέβας, Μανωλάς, Μαρκάνο, Κάμπελ, Σαλίνο, Ντομίνγκεζ

ΠΑΟΚ: Γλύκος,Σκόνδρας, Τζαβέλλας, Βούκιτς( 44’Λούκας), Στόχ, Βίτορ, Λίνο( 67΄Σαλπιγγίδης), Κάτσε, Ινσαουράλδε, Αθανασιάδης, Νάτχο( 75΄Κατσουράνης)