Α΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ FUTSAL: ΠΗΡΕ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΤΕΛΙΚΟ Ο ΔΟΥΚΑΣ

0
415

Σε ένα παιχνίδι με πολύ ένταση, μια κόκκινη και πολλές κίτρινες ο Δούκας επικράτησε με 5-3 της Ολυμπιάδας στο Δαΐς, έκανε το 1-0 στη σειρά και πλέον έχει το πάνω χέρι για πρόκριση στους τελικούς του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Άλκη Βανδώρου ήταν αυτή που πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Δελαπόρτα δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του παιχνιδιού. Ο Δούκας ήλεγχε το παιχνίδι, όμως η Ολυμπιάδα έχασε τεράστια ευκαιρία όταν από γύρισμα του Ράπτη, ο Ασημακόπουλος προ κενής εστίας δεν πρόλαβε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Οι γηπεδούχοι με τη σειρά τους έχασαν ευκαιρίες αλλά έπεσαν πάνω στον εξαιρετικό Παναγιώτη Βασιλόπουλο. Πριν βγει το ημίχρονο η Ολυμπιάδα έχασε τεράστια ευκαιρία όταν οι Κάρμης και Λευτέρης Αλεξόπουλος δεν μπόρεσαν να νικήσουν σε δύο χρόνους τον πολύ καλό και σήμερα Σπύρο Κεφάλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι ισορροπίες άλλαξαν όταν ο Κουβαράς στο 25’ δέχτηκε δεύτερη κίτρινη και είδε τον δρόμο προς τα αποδυτήρια. Στο διάστημα που ο Δούκας έπαιζε με παίχτη λιγότερο η «Σάντα» έφερε το παιχνίδι στα ίσα με τον Κάρμη στο 26’. Δύο λεπτά μετά την ισοφάριση η ομάδα του Γιάννη Ζιάβα έκανε την ανατροπή όταν ο Ασημακόπουλος έφυγε στην αντεπίθεση και έδωσε έτοιμο γκολ στον Κωνσταντίνου ο οποίος έκανε το 2-1 βάζοντας φωτιά στο παιχνίδι. Όμως οι «μπλε» δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Αρχικά ισοφάρισαν με τον Μορφέση στο 30’ και ένα λεπτό αργότερα πήραν το προβάδισμα με τον Μικέλη μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Ο Σταυρακόπουλος ανέβασε το σκορ στο 4-2 στο 37’, ο Πάνου έβαλε ξανά την Ολυμπιάδα στο παιχνίδι αλλά και πάλι ο Σταυρακόπουλος με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 40’ διαμόρφωσε το τελικό 5-3.

Πλέον οι δύο ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού τους για το δεύτερο παιχνίδι της σειράς στο κλειστό της Αγίας Παρασκευής, με τον Δούκα να θέλει να καθαρίσει την υπόθεση πρόκριση, παρά την απουσία του Κουβαρά, και την Ολυμπιάδα να ψάχνει το 1-1.