ΆΝΕΤΟ ΠΕΡΑΣΜΑ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ

0
176

Πάλεψε, προσπάθησε, υπήρξε επί μακρόν ανταγωνιστική, αλλά… Την ήττα, με 3-0, γνώρισε η ομάδα Νέων της Κέρκυρας απ’ την αντίστοιχη του Ολυμπιακού στο Κανόνι, σήμερα, Κυριακή (30/1).

Οι Ερυθρόλευκοι, λίγες, μόλις, ημέρες μετά τη μεγάλη τους νίκη μέσα στη Μαδρίτη επί της Ατλέτικο για το Champions League των Νέων, συνάντησαν… γρίφους από πλευράς Φαιάκων. Δυο αποδείξεις; Ημίχρονο, στο 0-0 και μέχρι το 75’, το σκορ μόλις στο 0-1. Προτού, δυο στιγμές αδράνειας της κερκυραϊκής άμυνας, διαμορφώσουν την τελική κατάσταση.

Ο Ολυμπιακός διατήρησε την υπεροχή και την πρωτοβουλία σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, αλλά, παρ’ όλα αυτά, με συνεπή αμυντική τακτική, οι παίκτες του Νίκου Καμμένου, κατάφεραν να περιορίσουν σαφώς την επιθετική τους δραστηριότητα σε όλο το α’ μέρος.

Τουλάχιστον, το 53’, όταν μια «στημένη» μπάλα (κόρνερ) προσέφερε στους Πειραιώτες τη λύση των… δεσμών (κεφαλιά του Λάτσι). Μέχρι το τελευταίο δεκάλεπτο, η εικόνα του ματς δεν διαφοροποιήθηκε δραματικά, με τον Ολυμπιακό να κρατά μεν πάντα το «πάνω χέρι», αλλά με το σκορ στο ελάχιστο, να διατηρεί «ζωντανούς» τους Φαίακες στο ματς. Και, μολονότι, η επιθετική τους δραστηριότητα υπήρξε μικρή, εντούτοις η εκτέλεση φάουλ του Ίσσαρη, στο 73’, που «έβγαλε» ο αντίπαλος τερματοφύλακας, «ξύπνησε» κάποιες… προσδοκίες.

Τελικά, στο τελευταίο τέταρτο, ένα αυτογκόλ του Κουλούρη (76′) κι ένα δεύτερο γκολ, στο 84’, του Καναβέτα, «κλείδωσαν» την «ερυθρόλευκη» επικράτηση, με την Κέρκυρα, πάντως, να κρατά την καλή προσπάθεια και την επί μακρόν διατήρησή της στο παιχνίδι, απέναντι σε μια ομάδα, με δεδομένη ποιότητα κι εξαιρετικά αποτελέσματα στο ευρωπαϊκό, υψηλότερο επίπεδο.